$633.00
Was$949.00Save $316.00 (33%)
30" Built-In Side Swing Microwave Oven - EMBS2411AB
$633.00
Was$949.00Save $316.00 (33%)
Current Rebates
Key Features
Sleek Design
Convection Cooking
Premium LED Lighting
Preheat/Keep Warm Mode
Combi Cooking
Automatic Open & Zero-Clearance Hinge
Installation Trim Kit
Platinum Star® Limited Warranty
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Sleek Design
The sleek design of this microwave with glass touch controls, Electrolux signature pinstripe design and stainless steel trim kit looks beautiful in any kitchen
Convection Cooking
Bake and brown your favorite foods with Convection Cooking, the convenience of a microwave and the performance of an oven
Premium LED Lighting
Keep your food clearly visible while it cooks with premium LED lighting
Preheat/Keep Warm Mode
Making delicious meals is more effortless with preheat/keep warm mode which allows you to preheat before cooking or keep food warm while you finish the rest of the meal
Combi Cooking
Get the best of both worlds with combi cooking which combines the speed of a microwave with the browning and crisping power of convection
Automatic Open & Zero-Clearance Hinge
This microwave's full glass door features effortless automatic open and space saving zero-clearance hinge
Installation Trim Kit
For a premium built-in look, purchase the 30" stainless steel trim kit accessory, EMTK3011AS. Trim kit required for built-in installation. Sold separately.
Platinum Star® Limited Warranty
Our exclusive warranty offers peace of mind for registered owners with two years of coverage on replacement parts.
Specifications
Product Details
| productLine | Built-In Microwave |
| powerType | Electric 120v |
| size | 1.5 |
| installationType | Built-In |
| factory | Sourced |
| color | Black |
| Height | 12 7/8" |
| Width | 21 3/4" |
| Depth | 20 5/8" |
| Convection | Yes |
| Cooking Power | 900 Watts |
| Defrost Weight | Yes |
| Number of Power Levels | 10 |
| Broil / Grill | Yes |
| Combi Cooking - Bake | Yes |
| Combi Cooking - Roast | Yes |
| Convection Cooking - Bake | Yes |
| Convection Cooking - Roast | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| cUL Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Microwave Interior Height | 10 1/4" |
| Microwave Interior Width | 15 1/2" |
| Microwave Interior Depth | 16 1/4" |
| Microwave Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Amps @ 120 Volts | 14.5 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Door Swing | Side-Swing Door |
| Product Weight | 47 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Wi-Fi Enabled | No |
| Power Supply Connection Location | Top Left |
| Interior Color | Stainless Steel |
| Interior Light Quantity | 1 |
| Interior Light Type | LED |
| Rack | Yes |
| Turntable Diameter | 16 1/2" |
| Turntable Material | Glass |
| Bacon | Yes |
| Defrost | Yes |
| Melt / Soften | Yes |
| Multi-Stage Cooking | Yes |
| Popcorn | Yes |
| Potato | Yes |
| Sensor Cooking | Yes |
| Sensor Reheat | Yes |
| Convection Element | 1400 Watts |
| Convection Type | Fan |
| + 30 Seconds | Yes - One Touch |
| Child Lock | Yes |
| Clock Display On / Off | Yes |
| Demo On / Off | Yes |
| Language Options | English and French |
| Setting Turntable On / Off | No |
| Setting Weight Lb / Kg | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| Volume # of Settings | 4 (Includes Off) |
| Line of Business | Food Preparation |
| Product Type | Microwave |
Dimensions & Weight
| Width | 21.75 in. |
| Height | 12.88 in. |
| Length | 20.63 in. |
| Weight | 47 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.75 in. |
| Shipping Height | 17.88 in. |
| Shipping Length | 25.63 in. |
| Shipping Weight | 87 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 87 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 41.55 lbs. |
| Total of Cubes | 3.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 41.55 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.

















