$139.00
1.1 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven With Easyclean® - LCS1112ST
$139.00
Key Features
EasyClean
Touchpad and Display Features
EasyClean Interior
Energy Savings Feature
Auto Defrost
Core Features
Eco-On Feature
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
EasyClean
With the new EasyClean interior, you can have quick and high performance cleaning inside and out without using chemicals.
Touchpad and Display Features
EasyClean Interior
Energy Savings Feature
Auto Defrost
Core Features
Eco-On Feature
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 23 4/5" x 13 9/10" x 18 7/10“ |
| Oven Interior Dimensions (in) (W x H x D) | 14 1/16" x 8 7/8" x 14 5/16" |
POWER/RATINGS
| Requirements | 120 VAC |
| KW & Amp Rating at 120V | 540kw / 4.5A |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts & Labor(Limited), 10 Years on Magnetron (Limited) |
| UPC | 048231318204 |
OVEN FEATURES
| Output (Watts-IEC705) Microwave | 1000W |
| Cavity Coating (Anti-bacteria & deodorizing) | White Coating |
| Eco Button (Energy Savings) | Yes |
SUMMARY
| EasyClean® | Yes |
| Cooking Type | Countertop Microwave |
| ADA Compliant | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| Control Type | LED Display |
| Clock / Timer | Yes |
| Turntable Diameter | 12" |
| Completion Beeper | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
CAPACITY
| Oven Capacity | 1.1 cu.ft. |
SAFETY FEATURES
| Child Lock | Yes |
MATERIALS/FINSHES
| Available Colors | Stainless Steel (ST) |
COOKING FEATURES
| Power Levels | 10 |
| EZ-On | Yes |
| Auto and Rapid Defrost | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 20 in. |
| Height | 11 in. |
| Length | 15 in. |
| Weight | 37 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 23 4/5" x 13 9/10" x 18 7/10“ |
| Shipping Weight (lbs) | 42 lbs |
| Oven Interior Dimensions (in) (W x H x D) | 14 1/16" x 8 7/8" x 14 5/16" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25 in. |
| Shipping Height | 16 in. |
| Shipping Length | 20 in. |
| Shipping Weight | 77 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 77 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.74 lbs. |
| Total of Cubes | 1.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.74 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.














