$179.00
1.2 cu. ft. NeoChef™ Countertop Microwave with Smart Inverter and EasyClean® - LMC1275SB















1.2 cu. ft. NeoChef™ Countertop Microwave with Smart Inverter and EasyClean®
Model: LMC1275SB
$179.00
Key Features
From Turntable to Turn-Stable
Enlightened Cooking
Cleaning Made Simple.
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
From Turntable to Turn-Stable
Using your microwave shouldn’t have to be a balancing act. The hexagonal-shaped stabilizer ring on LG NeoChef™ microwaves provides 6 wheels for the turntable to rest upon instead of just 3. The added support means you can place even tall or heavy items anywhere you like without fear of them tipping over while heating.Watch the Full Movie
Enlightened Cooking
Bright LED lighting makes it easy to check on the progress of your food while offering greater energy efficiency than traditional lighting.
Cleaning Made Simple.
Spills? Splatters? Don’t sweat it. LG’s EasyClean® interior resists stains and buildup, so cleaning your microwave doesn’t have to be a chore. Simply wipe with a damp cloth—no chemicals, no scrubbing, no problem.¹
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 23.94" x 133" x 18.78" |
| Cavity (WxHxD) | 15.43" x 10.31" x 15.98" |
| Exterior (WxHxD) | 21.41" x 12.13" x 17" |
Accessories
| Spray Water Tank | 10 |
Appearance
| Handle Type | |
| All Available Colors | Smooth Black |
| Door Design | Divided Pocket |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 1.2 cu.ft. |
Controls
| Control Type | Keypad |
| Cooking Complete Reminder | Yes |
| Display | 12 Digit Scroll VFD |
| Oven Control Type | Keypad |
Drawer Features
| Levels | 7 |
Features
| ADA Compliant | Yes |
| Auto Cook Options | 7 |
| Child Lock | Yes |
| Custom Settings | Yes |
| Defrost | Auto, Rapid Defrost |
| EasyClean® Interior | Yes |
| EZ-On | Yes |
| More/Less | Yes |
| Sensor Cook Options | 5 |
| Smart Inverter | Yes |
| Turntable Diameter (in.) | 14.2" |
| Turntable On/Off | Yes |
Lighting
| Lighting | 1.0W (LED) |
Power/Ratings
| KW & Amp Rating at 120V | 540kw / 4.5A |
| Energy Requirements | 120 VAC |
| Watts | 1,200 |
Summary
| NeoChef™ | Yes |
| Type | Countertop Microwave |
Warranty/UPC
| Parts and Labor | 1 Year Parts and Labor (Carry-in Service), 10 Years Limited on Magnetron (Carry-in Service) |
| UPC | 048231338820 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 36 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 23.94" x 133" x 18.78" |
| Shipping Weight (lbs) | 41 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 76 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 76 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










