$229.00
1.7 cu. ft. Over-the-Range Microwave Oven with EasyClean® - LMV1760ST
$229.00
Key Features
Energy Savings Key
One Touch Settings
EasyClean® Interior
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Energy Savings Key
Saves energy by turning off the display when not in use. The display will turn off when the unit is not active for 5 minutes. When this feature is in use the power consumption drops to below 0.1W.
One Touch Settings
Makes it easy to cook and warm a variety of foods- from a cup of coffee to chicken nuggets.
EasyClean® Interior
Spills? Splatters? Don’t sweat it. LG’s EasyClean® interior resists stains and buildup, so cleaning your microwave doesn’t have to be a chore. Simply wipe with a damp cloth—no chemicals, no scrubbing, no problem.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Cavity (WxHxD) | 20 11/16" x 10 6/16" x 14 3/16" |
| Exterior (WxHxD) | 29 14/16" x 16 7/16" x 15 11/16" |
| Microwave Shipping Dimensions (W x H x D) | 33 9/16" x 20" x 19 7/16" |
Accessories
| Heavy Duty Rack | 10 |
| Offset Rack | 2 |
| Spray Water Tank | 10 |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Exterior Design | WideView™ Traditional |
| Interior Color | Gray |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 1.7 cu.ft. |
Cooktop
| No. of Grates | 300 |
Controls
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Control Location | Right Side |
| Cooking Complete Reminder | Yes |
| Microwave Control Type | Membrane |
| Microwave Display | Green LED |
Drawer Features
| Levels | 4 |
Features
| Add 30 Seconds | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Defrost | Auto, Rapid Defrost, Time |
| EasyClean® Interior | Yes |
| Turntable Diameter (in.) | 12.6" |
| Turntable On/Off | Yes |
Lighting
| Lighting | 30W Incandescent |
| Exterior Lighting | 30W Incandescent |
Power/Ratings
| Amps / Watts | 14A/1600W |
| Input Volt/Hertz | 120/60 |
| Watts | 1000 |
Summary
| Type | Over-the-Range Microwave |
Venting System
| Filtration | Charcoal Filter |
| Vent Grille Type | Hidden |
Warranty/UPC
| Magnetron | 10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231341110 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 48.5 lbs. |
| Microwave Shipping Dimensions (W x H x D) | 33 9/16" x 20" x 19 7/16" |
| Shipping Weight (lbs) | 61.4 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 88.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 88.5 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.

















