$293.00
Was$529.00Save $236.00 (45%)
24" Built-In Dishwasher - FDPC4221AW
$293.00
Was$529.00Save $236.00 (45%)
Key Features
Energy Saver Dry Option
Fits up to 12 Place Settings
5-Level Wash System
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Energy Saver Dry Option
Reduce energy use with the no heat dry option.
Fits up to 12 Place Settings
Cleans up to 12 place settings in one cycle. See owner's manual for recommended loading instructions.
5-Level Wash System
Get a complete clean with the 5-level wash system, featuring an upper spray nozzle, middle spray arm, and lower spray arm.
Certifications
UL Listed
Meets ASSE 1006 Requirements
Specifications
Other
| Sound Level | 62 dBA |
| Annual Energy | 270 kWh |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Annual Energy | 240 kWh |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 78.85 lbs. |
| Minimum Height | 33 1/2" |
| Maximum Height | 35" |
| Depth With Door Open | 49 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.5 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 118.85 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 118.85 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.63 ft³ |
| Dimensional Weight | 144.6 lbs. |
| Total of Cubes | 11.63 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 144.6 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | No |
| Height | 33 1/2" |
| Width | 24" |
| Depth | 25" |
| Depth With Door Open | 49 1/4" |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | No |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier | Tier 1 |
| Meets ASSE 1006 Requirements | Yes |
| NSF Certified | No |
| UL Listed | Yes |
| Minimum Height | 33 1/2" |
| Maximum Height | 35" |
| Standard Width | 24" |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Filter Trap | Removable |
| Filtered Water | 100 % |
| Hard Food Disposer or Filtration | Yes |
| Motor Speeds | Single-Speed |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Rinse Aid Dispenser | Yes |
| Smart Soil Sensor | No |
| Lower Spray Arm | Bi-Beam |
| Middle Spray Arm | Bi-Beam |
| Upper Spray Arm | Nozzle |
| Tub Design | Tall Tub |
| Tub Material | Plastic |
| Wash Levels | 5 |
| Wash System | Direct Feed |
| Water Pressure | 120 psi |
| Water Usage | 5 Gallons |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Number of Cycles | 2 |
| Upper Rack | Yes |
| Drying System | Static Vent |
| Heated Dry | Yes |
| Start/Cancel | Yes |
| Maximum Height Clearance | 13" |
| Minimum Height Clearance | 11" |
| Number of Silverware Basket | 1 |
| Rack Type | Basic |
| Minimum Height Clearance | 8" |
| Voltage Rating | 120 V |
| Door Latch | Squeeze |
| Door Type | Standard |
| Sound Level | 62 dBA |
| Annual Energy | 270 kWh |
| Product Weight | 78.85 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Connection Location | Right Bottom |
| Number of Leveling Legs | 4 |
| Water Inlet Location | Bottom Left |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.
































