$577.00
Was$999.00Save $422.00 (42%)
24" Built-In Dishwasher with EvenDry System - FDSH4501AS
$577.00
Was$999.00Save $422.00 (42%)
Key Features
A Thorough Clean Every Time
Third-Level Rack
EvenDry™ System
NSF® Certified Sanitize Option
Clean Dishes of All Sizes
Quiet Operation
ENERGY STAR® Certified
Zero Waste to Landfill Factory
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
A Thorough Clean Every Time
Unlike traditional spray arms, our BladeSpray® arm rotates in two directions, so you get better water coverage that reaches every corner.
Third-Level Rack
Save time loading and unloading and fit more with a third level rack that easily fits silverware, cooking utensils and tools.
EvenDry™ System
With the fan assisted EvenDry™ system, air flow is evenly circulated and moisture is removed for clean, spot-free dishes every time.
NSF® Certified Sanitize Option
Sanitize option removes 99.9% of common household bacteria.
Clean Dishes of All Sizes
Clean even your largest dishes and bakeware with an adjustable upper level rack that lets you fit more in the bottom rack.
Quiet Operation
So quiet your dishwasher won't disturb you, even if you run it while you're in the room--runs at 49 dBA.
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency.
Zero Waste to Landfill Factory
This dishwasher was assembled in a certified zero waste to landfill facility*. Electrolux's goals is for all of our production facilities to be certified by 2025.
Protecting Floors Against Leaks
In the event of a leak a sensor is triggered stopping the cycle and containing overflowed water in a tray at the bottom of the dishwasher.
Five Convenient Wash Cycles
5 Wash cycles including heavy, normal, china/crystal, energy saver, rinse only.
Certifications
ENERGY STAR Certified
UL Listed
Meets ASSE 1006 Requirements
NSF Certified
Specifications
Other
| Sound Level | 49 dBA |
| Annual Energy | 240 kWh |
| Warranty - Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 76 lbs. |
| Minimum Height | 33 3/4" |
| Maximum Height | 35 3/4" |
| Depth With Door Open | 50 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 116 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 116 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.86 lbs. |
| Total of Cubes | 11.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.86 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 33 3/4" |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
| Depth With Door Open | 50 1/4" |
| Delay Start Hours | 1-24 Hours |
| CEE Tier | Tier 1 |
| Meets ASSE 1006 Requirements | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Minimum Height | 33 3/4" |
| Maximum Height | 35 3/4" |
| Standard Width | 24" |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Filter Trap | Removable |
| Filtered Water | 100 % |
| Hard Food Disposer or Filtration | Yes |
| Motor Speeds | Multi-Speed |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Rinse Aid Dispenser | Yes |
| Smart Soil Sensor | Yes |
| Lower Spray Arm | Blade |
| Middle Spray Arm | Bi-Beam |
| Upper Spray Arm | Spray Arm |
| Tub Design | Tall Tub |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Levels | 5 |
| Wash System | Direct Feed |
| Water Pressure | 120 psi |
| China Crystal | Yes |
| Energy Saver | Yes |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Number of Cycles | 5 |
| Rinse Only | Yes |
| Upper Rack | Yes |
| Drying System | Fan Assist |
| Heated Dry | Yes |
| High Temperature | Yes |
| Start/Cancel | Yes |
| Number of Silverware Basket | 1 |
| Rack Type | Deluxe |
| Third Level Rack | Yes |
| Cup Shelf | Yes |
| Voltage Rating | 120 V |
| Door Type | Standard |
| Sound Level | 49 dBA |
| Annual Energy | 240 kWh |
| Product Weight | 76 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Number of Leveling Legs | 3 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.























