$747.00
Was$999.00Save $252.00 (25%)
18" Built-In Dishwasher - FFBD1831UW
$747.00
Was$999.00Save $252.00 (25%)
Key Features
Top & Bottom Rack Dual Spray Arm System
NSF® Certified Sanitize Option
Fits up to 8 Place Settings
Advanced Drying System
Multiple Cleaning Cycle Options
ENERGY STAR® Certified
24-Hour Delay Start
Quiet Operation
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Top & Bottom Rack Dual Spray Arm System
Our spray arm technology gives your dishes the ultimate clean every time.
NSF® Certified Sanitize Option
Sanitize cycle removes 99.9% of common household bacteria.
Fits up to 8 Place Settings
Cleans up to 8 place settings in one cycle. See owner's manual for recommended loading instructions.
Advanced Drying System
Heating element helps dry your dishes the first time
Multiple Cleaning Cycle Options
Features easy-to-use cleaning cycle options for your different cleaning needs including Energy Saver, Heavy Wash, and Rinse Only.
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency.
24-Hour Delay Start
Set your dishwasher to run on your schedule. It can be set to run up to 24 hours in advance.
Quiet Operation
Enjoy a quiet clean with a noise insulation system that keeps dishwasher noise to 52 dBA.
Cycle Status Indicators
Know when your dishes are washing, drying and clean with the status indicators.
Filtration System
Removable, self-cleaning filter eliminates food particles, keeping dishes clean.
Certifications
ADA Compliant
ENERGY STAR Certified
Meets ASSE 1006 Requirements
NSF Certified
Specifications
Other
| Sound Level | 52 dBA |
| Annual Energy | 240 kWh |
| Warranty - Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 18 in. |
| Height | 32.5 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 58.9 lbs. |
| Minimum Height | 32 1/2" |
| Maximum Height | 35 1/4" |
| Depth With Door Open | 45 1/2" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23 in. |
| Shipping Height | 37.5 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 98.9 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 98.9 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.13 ft³ |
| Dimensional Weight | 101.01 lbs. |
| Total of Cubes | 8.13 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 101.01 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 32 1/2" |
| Width | 18" |
| Depth | 24" |
| Depth With Door Open | 45 1/2" |
| Delay Start Hours | 1-24 Hours |
| ADA Compliant | Yes |
| Meets ASSE 1006 Requirements | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Minimum Height | 32 1/2" |
| Maximum Height | 35 1/4" |
| Standard Width | 18" |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Filter Trap | Removable |
| Filtered Water | 100 % |
| Motor Speeds | Single-Speed |
| Place Setting Capacity | 8 |
| Rinse Aid Dispenser | Yes |
| Lower Spray Arm | Bi-Beam |
| Middle Spray Arm | Bi-Beam |
| Upper Spray Arm | Spray Arm |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Levels | 4 |
| Wash System | Direct Feed |
| China Crystal | Yes |
| Energy Saver | Yes |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Number of Cycles | 6 |
| Quick | Yes |
| Rinse Only | Yes |
| Upper Rack | Yes |
| Drying System | Static Vent |
| Heated Dry | Yes |
| High Temperature | Yes |
| Number of Silverware Basket | 1 |
| Rack Type | Deluxe |
| Sound Level | 52 dBA |
| Annual Energy | 240 kWh |
| Product Weight | 58.9 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Connection Location | Right Bottom |
| Number of Leveling Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.



































