$794.00
Was$949.00Save $155.00 (16%)
24" Built-In Dishwasher - FFBD2420UW
$794.00
Was$949.00Save $155.00 (16%)
Key Features
Top & Bottom Rack Dual Spray Arm System
NSF® Certified Sanitize Option
Advanced Drying System
Multiple Cleaning Cycle Options
ENERGY STAR® Certified
24-Hour Delay Start
Quiet Operation
Cycle Status Indicators
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Top & Bottom Rack Dual Spray Arm System
Our spray arm technology gives your dishes the ultimate clean every time.
NSF® Certified Sanitize Option
Sanitize cycle removes 99.9% of common household bacteria.
Advanced Drying System
Heating element helps dry your dishes the first time
Multiple Cleaning Cycle Options
Features easy-to-use cleaning cycle options for your different cleaning needs including Energy Saver, Heavy Wash, and Rinse Only.
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency.
24-Hour Delay Start
Set your dishwasher to run on your schedule. It can be set to run up to 24 hours in advance.
Quiet Operation
Enjoy a quiet clean with a noise insulation system that keeps dishwasher noise to 52 dBA.
Cycle Status Indicators
Know when your dishes are washing, drying and clean with the status indicators.
Filtration System
Removable, self-cleaning filter eliminates food particles, keeping dishes clean.
Fits up to 10 Place Settings
Cleans up to 10 place settings in one cycle. See owner's manual for recommended loading instructions.
Certifications
ADA Compliant
ENERGY STAR Certified
UL Listed
Meets ASSE 1006 Requirements
NSF Certified
Specifications
Other
| Sound Level | 52 dBA |
| Annual Energy | 240 kWh |
| Warranty - Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 32.4 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 82.65 lbs. |
| Minimum Height | 32 2/5" |
| Maximum Height | 35 1/4" |
| Depth With Door Open | 44 1/2" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 37.4 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 122.65 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 122.65 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 134.26 lbs. |
| Total of Cubes | 10.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 134.26 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 32 2/5" |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
| Depth With Door Open | 44 1/2" |
| Delay Start Hours | 1-24 Hours |
| ADA Compliant | Yes |
| CEE Tier | Tier 1 |
| Meets ASSE 1006 Requirements | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Minimum Height | 32 2/5" |
| Maximum Height | 35 1/4" |
| Standard Width | 24" |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Filter Trap | Removable |
| Filtered Water | 100 % |
| Hard Food Disposer or Filtration | Yes |
| Motor Speeds | Single-Speed |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Rinse Aid Dispenser | Yes |
| Smart Soil Sensor | Yes |
| Lower Spray Arm | Bi-Beam |
| Middle Spray Arm | Bi-Beam |
| Upper Spray Arm | Spray Arm |
| Tub Design | Tall Tub |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Levels | 5 |
| Wash System | Direct Feed |
| Water Pressure | 120 psi |
| Water Usage | 8.5 Gallons |
| China Crystal | Yes |
| Energy Saver | Yes |
| Favorite | No |
| Heavy | Yes |
| Light | No |
| Normal | Yes |
| Number of Cycles | 6 |
| Quick | Yes |
| Rinse Only | Yes |
| Upper Rack | Yes |
| Drying System | Heated Dry |
| Heated Dry | Yes |
| High Temperature | Yes |
| Start/Cancel | Yes |
| Number of Silverware Basket | 3 |
| Rack Type | Deluxe |
| Cup Shelf | Yes |
| Fold-Down | Yes |
| Voltage Rating | 120 V |
| Door Latch | Pull |
| Sound Level | 52 dBA |
| Annual Energy | 240 kWh |
| Product Weight | 82.65 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Connection Location | Right Bottom |
| Number of Leveling Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.



































