$417.00
Was$469.00Save $52.00 (11%)
Dishwasher with Front Controls - GDF450PGRBB
$417.00
Was$469.00Save $52.00 (11%)
Key Features
Extra Heavy Duty Dishwasher Cycle
Reliable Dishwasher Performance
High Wash Performance
Choose Your Cycle
Heated Dry Dishwasher
Dishwasher with Upper & Lower Rack Capacity
Large Capacity
Removable Silverware Basket
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Extra Heavy Duty Dishwasher Cycle
Heavy duty dishwasher cycle gets the toughest loads completely clean and uses industry-leading Dry Boost™ technology to remove water from hard-to-dry items like plastics
Reliable Dishwasher Performance
This reliable dishwasher is built to provide years of dependable performance, so you know your dishes will be clean and dry every time
High Wash Performance
Get a complete wash with no pre-rinse, thanks to a variety of powerful clean wash cycles. No matter how many dishes you load or how dirty they are, rest assured you'll get spotless results every time
Choose Your Cycle
This dishwasher offers a heavy wash, normal wash, and a 1-hour wash cycle for outstanding wash performance and clean dishes every time, every load size
Heated Dry Dishwasher
Designed with a highly-effective heated dry cycle, this dishwasher consistently delivers completely dry dishes
Dishwasher with Upper & Lower Rack Capacity
This well-designed dishwasher has an upper and lower rack, which offers loading flexibility and total wash coverage on both racks
Large Capacity
This large capacity dishwasher has enough space for 12 place settings and large dishware, making cleanup easy after large gatherings
Removable Silverware Basket
The convenient, removable silverware basket makes loading and unloading utensils quick and easy
Stylish Dishwasher
Designed to make an attractive addition to any kitchen, this dishwasher is as stylish as it is functional
Flush Installation
Cabinet-depth flush installation ensures your dishwasher blends in with the design of your kitchen, and it doesn't reduce rack capacity
Heavy-Duty Plastic Interior Dishwasher
This heavy-duty plastic interior is extremely long-lasting, durable and has an attractive American Gray finish
60 dBA Dishwasher
This quiet dishwasher provides a powerful clean without unwanted noise or disturbances. A status light on the door lets you know when it's running
Reliable Performance
This American made dishwasher is durable, long-lasting and dependable. Its consistent performance will give you totally clean and dry dishes with every cycle
Water Leak Sensor
This dishwasher features Active Flood Protect, to prevents potential overflows for greater peace of mind. A water sensor alarm cancels the wash cycle before a flood may occur and alerts you with blinking lights and an alert tone
Hard Food Disposer
The Piranha Hard Food Disposer lets you use your dishwasher without pre-rinsing. Its stainless steel impellers rotate at 3,600 RPM to pulverize food particles and an anti-jamming design make sure wash arms stay unclogged
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Width | 23.75 in |
| Overall Height | 33.375 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 55 lb |
| Approximate Shipping Weight | 65 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Depth with Door Open | 27.5 in |
| Depth Without Handle | 24 in |
| Overall Depth with Handle | 24 in |
| Cutout Height (in) | 33.5 |
| Cutout Width (in) | 24 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
FEATURES
| Wash System | 2-Level |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| OU Certified | No |
| Number of Place Settings | 12 |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 3 |
| Style | Built-In Front Control |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Rack Color | Silver |
| Dispenser | Rinse Aid |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Control Type | Fully Integrated Inlaid Electronic Buttons |
| Dishwasher Drying Features | Dry Boost™ (Heavy Cycle) |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash Arms | Middle |
| Exterior Style | Traditional |
| Active Flood Protection | Active Flood Protect |
| Product Type | Built-In |
| Upper Rack | Standard |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Number of Cycles | 3 |
| Tub and Door Liner | Gray Plastic |
| Sabbath Mode | Yes |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | 2 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | 1 Hour Wash |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Dry Boost™ (Heavy Cycle) |
| Dishwasher Options | Heated Dry (Normal Cycle) |
| Dishwasher Options | Lock Controls |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dishwasher Options | Sabbath Mode |
| Dispenser | Detergent |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket |
| Upper Rack | PVC |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Fill Level Pressure Sensor |
| Wash System Features | Active Flood Protect |
APPEARANCE
| Handle | Integrated |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Handle Color | Black |
| Door Style | Flat Door |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Color Appearance | Black |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Energy Consumption (kWh/year) | 307 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 7.1A |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
| Hertz | 60 |
| Watts | 792 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 60 dBA |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.38 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 55 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 38.38 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 95 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.86 lbs. |
| Total of Cubes | 11.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.86 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.




























