$1,119.00
Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls - GDP695SBMTS























Product Video

$1,119.00
Key Features
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Piranha hard food disposer with removable filter
Full-extension smooth-glide upper rack
Hidden vent with fan dry
Lower rack multi-position, fold-down tines
Floor Protect
45 dBA
Black pearl racks with ball tip tines
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Quickly adjust the upper rack 2 inches up or down to accommodate tall glassware and 10 ½" plates with plenty of room in the bottom rack for large platters and cookie sheets
Piranha hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Full-extension smooth-glide upper rack
Loading and unloading is smooth and simple with a durable rack that fully extends on ball bearings
Hidden vent with fan dry
Dishes dry quickly and efficiently with a fan that extracts moisture from the interior
Lower rack multi-position, fold-down tines
Configure racks to fit your dishes with adjustable loading options including multi-position, fold-down tines
Floor Protect
Uncommon leaks can be easily detected and contained
45 dBA
Ultra-quiet operation creates a peaceful kitchen environment even as it delivers powerful wash performance
Black pearl racks with ball tip tines
Offers durability and secures dishes
Bottle Jets
Clean hard-to-reach areas inside tall items with up to 4 dedicated jets integrated into the upper rack that shower water deep inside for the ultimate clean
Third Rack
Easily clean an entire flatware collection, knives and small utensils with an additional rack across the top of the dishwasher
Wash zones
Wash a true half-load in either the upper or lower rack without sacrificing cycles and options available on a full wash
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 105 lb |
| Approximate Shipping Weight | 118 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | 600 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Multi-Position Fold Down Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Latch | Pull with Handle |
| Style | Built-In |
| Number of Options | 10 |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Cutlery Tray | One piece removable 3rd rack |
| Rack Features | Fold-Down Tines - Lower |
| Racking Material | Nylon |
| Floor Protection | Floor Protect |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Rack Color | Black Pearl |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Exterior Style | Traditional |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Drying Features | Fan Assist Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Bottle Jets |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Lower Rack | 1 Rack handle |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | 3-Piece Silverware Basket with Cell Covers |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Upper Rack | 1/2 fixed tines, 1/2 fold down tines |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash Arms | Bottle Jets |
| Wash System | 3-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Bottle Jets |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
APPEARANCE
| Handle | Pocket Handle |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Full-length door |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Stainless |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Power Cord - Not Included |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.2A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 45 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.












