$550.00
Hybrid Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls - GDT550HGDWW
$550.00
Key Features
Hybrid stainless steel interior
GEās most advanced wash system
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
Wash zones
Easy Access Silverware Baskets
3-digit countdown display with 1-12-hour Delay Start
Adjustable upper rack
48 dBA with status light on door
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Hybrid stainless steel interior
Enjoy the combination of stainless steel on the inner door and a durable plastic tub
GEās most advanced wash system
Consistently clean and dry dishes are ensured with GEās most advanced wash system, featuring 65% more wash power.* *Wash power delivered to each rack. Compared to previous GE models
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Wash zones
Wash a true half-load in either the upper or lower rack without sacrificing options and cycles available on a full wash
Easy Access Silverware Baskets
To help make loading silverware and small items easy, two baskets offer plenty of space, while Dedicated Silverware Jets ensure table-ready results
3-digit countdown display with 1-12-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Adjustable upper rack
Fitting plates up to 10½" and other tall items in the upper rack is possible with an adjustment
48 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
Wash Your Way customizable rack
Easy loading and unloading is assured with the ability to configure the lower wash basket tines based on your kitchen layout
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle, virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Cabinet depth installation
Achieving an attractive, flush appearance that complements and blends in with cabinetry is possible with a unique design that doesn't reduce rack capacity
Clean design inner door
The clean, attractive appearance features no visible hardware, so itās also easy to maintain
Built-up floor capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height
Auto sense cycle
Automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 70 lb |
| Approximate Shipping Weight | 87 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 70 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 110 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 110 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Tub Liner | Plastic |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 9 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Door Liner | Clean Design with Stainless Steel |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Exterior Style | Traditional |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Hybrid Stainless Steel Interior |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Lower Rack | Easy Access Silverware Basket |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Lower Rack | Wash Your Way Customizable Rack |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Rack Features | Wash Your Way Customizable Rack |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Upper Rack | Height Adjustable |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with 1 "Clean" light / 1 "Sanitized" light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Rack Features | Upper and Lower Rack Easy Access Silverware Baskets |
| Racking System | Pearlescent Dark Gray |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Upper Rack | Easy Access Silverware Basket |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 48 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Contour door |
| Color Appearance | White |
| Handle Design | Designer Style |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.





















































