$549.00
Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD4664VSS
$549.00
Key Features
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
Dedicated Silverware Jets
6-level towerless wash system
Clean sensor
Natural convection heated dry option
59 dBA sound level
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Up to 14 place setting capacity white titanium racking
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
6-level towerless wash system
3 wash arms with 6 wash levels quietly direct water onto dishes for a powerful clean
Clean sensor
A highly sensitive laser continually monitors the soil level and temperature in every cycle, adjusting water and cycle times as needed for the optimal cleaning results
Natural convection heated dry option
A drying element effectively dries dishes reducing the need to towel dry after unloading
59 dBA sound level
2 pump system minimizes sound
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Up to 14 place setting capacity white titanium racking
Holds family-sized dish loads and tall items in the lower rack with ease
1-piece silverware basket with 1 cell cover
Provides plenty of room for separating and washing silverware, measuring spoons and other utensils
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
2/4/8-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
ENERGY STAR qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
FEATURES
| Wash System | Towerless |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Number of Place Settings | 14 |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 1 Cell Cover |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 4 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Sanitize (NSF Certified) |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Number of Cycles | 2 |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Control Type | Front Controls |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Racking System | Titanium Colored Racks |
| Upper Rack | Deluxe Plus |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 675/825 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 59 dBA |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.
















