$649.00
Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD6964RSS
$649.00
Key Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
Clean sensor
Steam PreWash
Platinum silver four-position deep-tiered adjustable rack
Electronic controls with 4 cycles / 5 options
QuietPower57 sound package - 57 dBA
1ā9-hour Delay Start
ENERGY STARĀ® qualified
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
Multiple filtration levels ensure clean dishes
Clean sensor
A tiny laser measures soil levels and water temperature to adjust to the ideal cycle time
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Platinum silver four-position deep-tiered adjustable rack
Upper rack can move up, down or diagonally for additional loading flexibility
Electronic controls with 4 cycles / 5 options
Modern controls make it easy to program the dishwasher
QuietPower57 sound package - 57 dBA
Advanced materials reduce the sound level to just 57 dBA
1ā9-hour Delay Start
Set the washer to begin at a time thatās convenient for you
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
QuietPowerā¢57 sound package - 57 dBA
Advanced materials reduce the sound level to just 57 dBA
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 1/4 in |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Tub Type | Tall Tub |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Stem Safe |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Front Controls |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with Status Lights |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-9 Hr. with Countdown |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Lower Rack | Nylon |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | CleanTip⢠Tines |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines with 1 Multi-Position - Upper |
| Upper Rack | 4-Position Adjustable |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Nylon |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 57 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | N/A |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | N/A |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.25 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
| Total of Cubes | 11.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.
















