$429.00
Built-In Dishwasher - GSD4000RBB
$429.00
Key Features
5-level wash system
100% water filtration
Electronic controls
Pots and pans cycle
2/4/8-hour Delay Start
ENERGY STARĀ® qualified
China / crystal cycle
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
5-level wash system
Precision water jets and hot temperatures power away tough food stains
100% water filtration
Water stays clean, so just-washed dishes do, too
Electronic controls
Simple controls are designed to be easy-to-read and easy-to-use
Pots and pans cycle
Tough food stains are scrubbed and scoured clean with ease
2/4/8-hour Delay Start
Set the time to wash dishes at a later time
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
China / crystal cycle
Lower temperatures are ideal for china and delicate dishware
Certifications
ENERGY STARĀ® Qualified
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
FEATURES
| Lower Rack | Deluxe |
| Tub Type | Standard Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Deluxe Flat |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Latch | Center Throw |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | 11 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Rinse |
| Wash Arms | 2 |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle Tower |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | Black |
| Control Panel Color | Black |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 61 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.

















