$999.00
Top Control Smart wi-fi Enabled Dishwasher with QuadWash™ and TrueSteam® - LDP6809SS















Top Control Smart wi-fi Enabled Dishwasher with QuadWash™ and TrueSteam®
Model: LDP6809SS
$999.00
Current Rebates
Key Features
Powerful Cleaning, Fewer Water Spots
Get a Spotless Clean the First Time
Resists Smudges for an Effortless Shine
Certified to Sanitize 1
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
So Quiet, You Can Use Your Indoor Voice
A Convenient Spot for Hard-to-Fit Items
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Powerful Cleaning, Fewer Water Spots
LG TrueSteam® saves the time and headache of prewashing or rewashing dishes by hand. A blast of steam at the start of the cycle penetrates and dissolves tough caked-on food but is gentle enough for your favorite wine glasses. A second blast during drying helps eliminate water spots by up to 60%—no more having to wipe spotty glasses before guests arrive.
Get a Spotless Clean the First Time
LG’s exclusive QuadWash™ technology gets dishes clean the first time. With four spray arms instead of just two, QuadWash™ uses Multi-Motion arms that rotate back and forth while spinning to power-clean dishes from multiple angles throughout the entire cycle.
Resists Smudges for an Effortless Shine
PrintProof™ finish resists fingerprints and smudges to keep your kitchen looking its best. Available in black and classic stainless steel, now you can have all of the things you love about stainless steel appliances—the premium look, the professional-grade durability—without the need for special cleaners or constant attention. Plus, it easily wipes clean with a soft, dry cloth.
Certified to Sanitize 1
All LG dishwashers are certified by the National Sanitization Foundation (NSF) to reduce bacteria found on dishes by 99.999% and reach a final rinse temperature greater than 150°F when operated on the Steam cycle of TrueSteam dishwashers or the High Temp Cycle of other LG dishwashers*. So you can clean and sanitize your dishes with confidence.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dishwasher remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues like water leakage. Learn more.
So Quiet, You Can Use Your Indoor Voice
Now you can run the dishwasher whenever you want—day or night. The 44 dB cleaning cycle is whisper-quiet, so you won’t have to worry about interrupting post-dinner-party conversations or naptime. Especially important for homes with open floor plans where sound readily travels from room to room.
A Convenient Spot for Hard-to-Fit Items
From flatware to long-handled utensils to small espresso cups, items that may otherwise need to be washed by hand finally have their place in the dishwasher. The convenient 3rd rack holds more items so you can save time and wash fewer loads.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 7/10" x 29 3/5" |
Capacity
| Lower Rack Dish Height Limit | 12.5" |
| Total Place Settings | 15 |
| Upper Rack Dish Height Limit | 9" |
Certifications
| NSF | No |
Features
| Hidden Count Down Timer | No |
| Heated Dry Option | No |
| 3-Stage Filtration System | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Detergent and Rinse-Aid Dispenser | Yes |
| Drying System | Dynamic Dry™ |
| End of Cycle Indicator | Beeper + END Indication on Display |
| Hidden Water Heater | Yes |
| Hybrid Condensing Drying System | Yes |
| Inverter Direct Drive Motor | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | 44 dBA |
| Multi-Level (5) Water Direction | No |
| Number of Options | 9 (Dual Zone, Half Load, Energy Saver, Steam, High Temp, Extra Dry, Delay Start, Control Lock, Night Dry) |
| Number of Spray Arms | 3 (Top, Upper, Lower) |
| Number of Wash Cycles | 10 (Auto, Heavy, Delicate, Refresh, Normal, Turbo, Download Cycle, Machine Clean, Rinse, Express) |
| Leak Detection | Yes |
| QuadWash® | Yes |
| Rinse-Aid Indicator | Yes |
| Safety Float Switch (Leaks) | Yes |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| SignaLight™ Cycle Indicator Lights | 3 |
| Soil (Turbidity) Sensor | Yes |
| Time Remaining Indicator | Yes |
| TrueSteam® | Yes |
| Variable Spray Intensities | Yes |
| Vario Wash | Yes |
| Dynamic Heat Dry™ | No |
| 1-Hour Wash & Dry | No |
Limited Warranty
| Control Board and Rack Parts | 2 Years |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Labor | 1 Year |
| Parts | 1 Year |
| Stainless Steel Door Liner or Tub | 1 Year |
| UPC | 048231341141 |
Power Ratings
| CEE Tier | 1 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Energy Use (kWh/Year) | 258 kWh/Year |
| Water Factor (WF) | 2.9 |
Racks and Baskets
| 3rd Rack (Fixed) | Yes |
| BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines | Yes |
| Cup Rack | Yes |
| Cutlery Baskets | Yes |
| EasyRack™ Plus System | Yes |
| Fold Down Tines | Yes (Half Fold on Upper & Half (Smart), Half (Normal) Fold on Lower) |
| Glide Rail | Yes |
| Height Adjustable Middle Rack | No |
| Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| Height-Adjustable 3rd Rack | No |
| Rack Handle | Yes |
| Stemware Holder | Yes |
| Wheel Bearing | No |
Style and Design
| All Available Colors | PrintProof™ Black Stainless Steel, PrintProof™ Stainless Steel |
| Control Panel Location | Top Control |
| Electronic Controls | Fully Integrated Control Panel |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Handle | |
| LED Tub Light | No |
| PrintProof™ Finish | Yes |
| Tub Light | No |
| Tub Material | NeveRust™ Stainless Steel |
Summary
| Series | LG |
Dishwasher ThinQ® Smart Features
| Monitor Cycle Time | No |
| ThinQ Care™ | Yes |
| NFC Tag On | No |
| Remote Control | No |
| Remote Monitoring | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartThinQ® | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| Works with | Amazon Alexa, Google Assistant |
| ThinQ UP™ | No |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.6 in. |
| Length | 24.6 in. |
| Weight | 84.7 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 7/10" x 29 3/5" |
| Depth with Door Closed with Handle (in) | 24.6" |
| Depth with Door Open (in) | 50.5" |
| Shipping Weight with Carton (lbs) | 96.8 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 38.6 in. |
| Shipping Length | 29.6 in. |
| Shipping Weight | 124.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 124.7 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.23 lbs. |
| Total of Cubes | 11.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.











