$1,344.00
Was$1,349.00Save $5.00
Smart Top Control Dishwasher With Quadwash® Pro, Truesteam® And Dynamic Dry® - LDPS6762D















Product Video

360 View
Smart Top Control Dishwasher With Quadwash® Pro, Truesteam® And Dynamic Dry®
Model: LDPS6762D
$1,344.00
Was$1,349.00Save $5.00
Current Rebates
Key Features
Pro-Level Cleaning Performance
Drier than Ever
Clean, Sanitize, and Reduce Water Spots
Keep an Eye on the Clock
Make Room for Last-Minute Items
Easy installation with pros and DIYers in mind
Brilliant Visibility
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Pro-Level Cleaning Performance
Tackle post-dinner cleanup like a pro with the enhanced cleaning power of QuadWash® Pro. High-pressure jets with 38% more cleaning power1, spray dishes from multiple angles, while soaking them with over one million microbubbles to help break down stubborn food residue and provide exceptional cleaning performance.
Drier than Ever
Our Dynamic Heat Dry™ technology circulates hot air throughout the dishwasher for faster, more complete drying2 that won't melt your plastics, delivering sparkling, table-ready dishes right off the rack.
Clean, Sanitize, and Reduce Water Spots
LG TrueSteam® uses the power of steam to penetrate food residue and help eliminate water spots by up to 60%3. Plus, LG dishwashers are certified by the National Sanitation Foundation to reduce bacteria on dishes by 99.999% and reach a final rinse temperature greater than 150°F when operated on the Steam cycle4 for peace of mind.
Keep an Eye on the Clock
Conveniently manage your time with a hidden LED display that counts down the remaining cycle time. When the dishwasher is not in use, the display disappears for a sleek look.
Make Room for Last-Minute Items
Use the handy slider to adjust the 3rd rack height—even when fully loaded—to make room for taller items at the last minute. Not only can you save time and wash fewer loads, it’s also a convenient spot for hard-to-fit items like flatware, long-handled utensils or small espresso cups.
Easy installation with pros and DIYers in mind
LG dishwashers are built with pros and DIYers in mind. Every dishwasher comes with a thoughtfully built base and standard hardware designs that helps save time and money. Every LG dishwasher includes features such as: Flexible Mounting, Factory-Installed 3/8" Brass Fitting and 6-Foot Drain House to help prevent leaking, Faster Leveling, Quick-Access Junction Box, No-Fuss Insulation Blanket, and Universal Installation Parts.
Brilliant Visibility
Now you can check on dishes in an instant with the help of interior LED lighting. Two integrated tub lights turn on when the dishwasher door is opened, so you can easily check on your favorite mug.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app5 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dishwasher remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues like water leakage. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
More Flexibility Means No Dish Gets Left Behind
EasyRack Plus® lets you fit more dishes, run fewer loads and make short work of after-dinner cleanup. With three height settings, the upper rack adjusts effortlessly and smoothly to make room for tall stemware on top or oversize pans below. Customizable tines offer greater flexibility for loading dishes of all shapes and sizes without compromising cleaning performance.
Keep Your Appliance Running Smoothly
Available within the ThinQ® app, ThinQ Care provides proactive smart alerts for your LG appliance. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis, right on your smartphone. ThinQ Care will help you understand your appliance needs, avoid potential problems, and keep your LG appliance running its best for years on end.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 7/10" x 29 3/5" |
Capacity
| Lower Rack Dish Height Limit | 12.5" |
| Total Place Settings | 15 |
| Upper Rack Dish Height Limit | 9" |
Certifications
| NSF | Yes |
Features
| Hidden Count Down Timer | Yes |
| Heated Dry Option | No |
| QuadWash® Pro | Yes |
| 3-Stage Filtration System | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Detergent and Rinse-Aid Dispenser | Yes |
| Drying System | Dynamic Dry™ |
| End of Cycle Indicator | Beeper + END Indication on Display |
| Hidden Water Heater | Yes |
| Hybrid Condensing Drying System | Yes |
| Inverter Direct Drive Motor | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | 44 dBA |
| Multi-Level (5) Water Direction | Yes (Top Nozzle (Down), Upper Nozzle (Up/Down), Lower Nozzle (Up/Down) |
| Number of Options | 8 (Dual Zone, Half Load, Energy Saver, High Temp, Extra Dry, Delay Start, Control Lock, Night Dry) |
| Number of Spray Arms | 3 (Top, Upper, Lower) |
| Number of Wash Cycles | 9 (Auto, Heavy, Delicate, Normal, Turbo, Download Cycle, Machine Clean, Rinse, Express) |
| Leak Detection | Yes |
| Rinse-Aid Indicator | No |
| Safety Float Switch (Leaks) | Yes |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| Soil (Turbidity) Sensor | Yes |
| Time Remaining Indicator | Yes |
| TrueSteam® | Yes |
| Variable Spray Intensities | Yes |
| Vario Wash | Yes |
| Dynamic Heat Dry™ | No |
| 1-Hour Wash & Dry | No |
Limited Warranty
| Control Board and Rack Parts | 2 Years |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Labor | 1 Year |
| Parts | 1 Year |
| Stainless Steel Door Liner or Tub | 2 Years |
| UPC | 48231344197 |
Power Ratings
| CEE Tier | 1 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Energy Use (kWh/Year) | 238 |
| Water Factor (WF) | 2.9 |
Racks and Baskets
| 3rd Rack (Fixed) | No |
| BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines | Yes |
| Cup Rack | Yes |
| Cutlery Baskets | Yes |
| EasyRack™ Plus System | Yes |
| Fold Down Tines | Yes (Half Fold on Upper & Lower) |
| Glide Rail | Yes |
| Height Adjustable Middle Rack | Yes |
| Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| Height-Adjustable 3rd Rack | Yes |
| Rack Handle | Yes |
| Stemware Holder | Yes |
| Wheel Bearing | Yes |
Style and Design
| All Available Colors | PrintProof™ Black Stainless Steel |
| Control Panel Location | Top Control |
| Electronic Controls | Hidden SmoothTouch™ Controls with LED Display |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Handle | |
| LED Tub Light | No |
| PrintProof™ Finish | Yes |
| Tub Light | No |
| Tub Material | NeveRust™ Stainless Steel |
Summary
| Series | LG |
Dishwasher ThinQ® Smart Features
| Monitor Cycle Time | Yes |
| NFC Tag On | No |
| Remote Control | No |
| Remote Monitoring | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartThinQ® | No |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| ThinQ UP™ | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.6 in. |
| Length | 24.6 in. |
| Weight | 87.3 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 7/10" x 29 3/5" |
| Depth with Door Closed with Handle (in) | 24.6" |
| Depth with Door Open (in) | 49.25" |
| Shipping Weight with Carton (lbs) | 99.43 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 38.6 in. |
| Shipping Length | 29.6 in. |
| Shipping Weight | 127.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 127.3 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.23 lbs. |
| Total of Cubes | 11.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










