$549.00
Convertible/Portable Dishwasher - GSC3500RBB
$549.00
Key Features
TouchTap controls
Candlelight woodgrain laminate top
4-level wash system
100% water filtration
Pots and pans cycle
Piranha hard food disposer
Deluxe silverware basket
TouchTap⢠controls
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
TouchTap controls
Modern controls are easy to use and easy to clean
Candlelight woodgrain laminate top
Attractive surface provides a durable work area
4-level wash system
Precision water jets and hot temperatures power away tough food stains
100% water filtration
Water stays clean, so just-washed dishes do, too
Pots and pans cycle
Tough food stains are scrubbed and scoured clean with ease
Piranha hard food disposer
This disposal grinds food into tiny particles that are easily washed away
Deluxe silverware basket
Basket holds multiple pieces of silverware for thorough cleaning
TouchTap⢠controls
Modern controls are easy to use and easy to clean
Piranha⢠hard food disposer
This disposal grinds food into tiny particles that are easily washed away
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 27 in |
| Net Weight | 131 lb |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Overall Height | 36 3/8 in |
| Overall Width | 24 7/8 in |
FEATURES
| Lower Rack | Standard |
| Number of Place Settings | 12 |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Latch | Center Throw |
| Number of Options | 2 |
| Style | Portable |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Control Type | TouchTap⢠|
| Control Type | 4 Touchpads |
| Control Type | Front Controls |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Side Color | Bisque |
| Decorative Laminate Wood Top | Light Wood Grain |
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | Black |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 64 dBA |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
ACCESSORIES
| Conversion Kit | WD35X10351 |
Dimensions & Weight
| Width | 24.88 in. |
| Height | 36.38 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 131 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.88 in. |
| Shipping Height | 41.38 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 171 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 171 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 175.76 lbs. |
| Total of Cubes | 14.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 175.76 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.
















