$1,349.00
7.4 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Gas Dryer with TurboSteam™ - DLGX3901B
$1,349.00
Key Features
Fits in More Places
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Fits in More Places
Get extra capacity without taking up extra space, thanks to a 30" depth that easily fits into smaller spaces or second floor closets.
Certifications
Warranty / Certifications
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 14 |
| Dryer Programs | ReduceStatic, ControlLock, CustomProgram, DampDrySignal, EnergySaver, LessTime, MoreTime, PGMSave, RemoteStart, TurboSteam™, wifi, WrinkleCare |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Medium High, Medium, Low, Ultra Low |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 7.4 cu.ft. |
Summary
| Matching Washer | WM3900HBA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | Intelligent Electronic Controls with LED Display |
Energy
| CEF | 349 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Fabric Care Features
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 3 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Wifi | Yes |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Black Steel (B), White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Round w/ Chrome trim |
| Tub Rear | Painted |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Gas |
| Dryer BTU Rating | 20,000 |
| Dryer Electrical Requirements | 120V, 11.5Amps |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Pedestal | WDP4B |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Warranty & UPC
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231026444 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.2 in. |
| Weight | 125.7 lbs. |
| Depth with Door Open | 50 1/4" |
| Weight (Carton) | 138.9 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 35.2 in. |
| Shipping Weight | 165.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 165.7 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 228.78 lbs. |
| Total of Cubes | 18.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 228.78 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.






















