$893.00
400 Series Gas Dryer - 8.0 Cu. Ft. - ELFG7437AT
$893.00
Current Rebates
Key Features
Keeps clothes looking their best without over drying
Instant Refresh cycle revives fabrics without washing
18-Minute Fast Dry
ENERGY STAR® Certified
Perfect Steam™ option
Extended Tumble option keeps clothes tangle-free
LuxCare® Lint Shield helps avoid messes
Extra Large Capacity
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Keeps clothes looking their best without over drying
Clothes are gently tumbled while moisture sensors detect when clothes are dry to prevent over-drying.
Instant Refresh cycle revives fabrics without washing
Save water and energy with Instant Refresh which removes wrinkles and refreshes items from light wear in 10 minutes, without having to do a full wash.
18-Minute Fast Dry
Quickly dry the items you need most.
ENERGY STAR® Certified
Electrolux dryers meet strict criteria to guarantee high-quality, energy-efficient performance.
Perfect Steam™ option
Gently release wrinkles and reduce static to keep clothes looking their best.
Extended Tumble option keeps clothes tangle-free
Gently tumbles your clothes without heat to keep them tangle-free--perfect for when you cannot remove clothes right after the cycle ends.
LuxCare® Lint Shield helps avoid messes
Traps lint so it doesn’t make a mess, even if you empty it while there are clothes in the dryer.
Extra Large Capacity
Dry more in each load with our 8.0 Cu. Ft. dryers.
Fits more rooms with reversible door
Enjoy easy loading no matter how your washer and dryer are configured.
Optional pedestals and stacking kit for more installation options
Raise your units with optional pedestal drawers that provide extra storage. Or use the optional stacking kit for convenient placement in small spaces.
Luxury-Design® Lighting
Conveniently find any article of clothing with premium LED lighting that provides visibility inside your dryer.
Brilliant LED display shines in even the darkest laundry rooms
Our beautifully bright display illuminates information on cycles and lets you know how much time is left.
Luxury-Quiet™ Sound System
So quiet you can run it whenever you want without disrupting your household.
Control Lock
To help avoid unwanted use.
Platinum Star® Limited Warranty
Our exclusive warranty offers peace of mind for registered owners with two years of coverage on replacement parts.
Normal Cycle Designed for Energy Efficiency
Our normal cycle was specifically created to use the least energy possible to get a full load dry, so normal use puts less burden on the planet. There’s also a dry boost option, if you need it.
Specifications
Product Details
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 38" |
| Width | 27" |
| Depth | 32" |
| Depth With Door 90° Open | 53 1/2" |
| Reversible Door | Yes |
| Cancel | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Estimated Time Remaining | Yes |
| Pause Function | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Start | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Dryer Drum Capacity | 8 Cu. Ft. |
| Air Flow | 200 CFM |
| Drum Back Type | Painted Steel |
| Drum Material | Painted Steel |
| Dryness Level Selections | Yes |
| Heating Element | 20000 BTU |
| Lint Filter | Yes |
| Moisture Sensor | Yes |
| Cycle Count | 7 |
| Bulky | Yes |
| Delicates | Yes |
| Fast Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Instant Refresh | Yes |
| Normal | Yes |
| Timed Dry Time | Yes |
| Max | Yes |
| High | Yes |
| Low | Yes |
| Damp | Yes |
| Delay Start Time | 1-12 Hours |
| Dry Boost | Yes |
| Extended Tumble | Yes |
| Perfect Steam | Yes |
| Wrinkle Release | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Combined Energy Factor (CEF) | 3.48 |
| kWh/cycle | 2.5 kWh |
| kWh/year | 710 kWh |
| Door Latch | Yes |
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 126 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Laundry Series | 400 Series |
| Optional Pedestal | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Ventilation Type | Vented |
| Line of Business | Fabric Care |
| Product Type | Dryer |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.























