$1,344.00
Was$1,349.00Save $5.00
7.3 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Electric Dryer with TurboSteam™ - DLEX7900BE




















Product Video

$1,344.00
Was$1,349.00Save $5.00
Key Features
Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
Warranty / Certifications
Get It All Done in Less Time
Load & Unload Easier Than Ever
Life's better when your home runs smart
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
A built-in sensor detects moisture & auto adjusts drying time- saving energy with less wear & tear.
Warranty / Certifications
1. Energy Star Certified
Get It All Done in Less Time
Ultra-large capacity (7.3 cu.ft.) means you have the room to do more laundry in fewer loads.
Load & Unload Easier Than Ever
The dual-opening options of the LG EasyLoad™ door make loading and unloading the dryer easier than ever.
Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 14 |
| Dryer Programs | SteamFresh™, SteamSanitary™, Towels, Air Dry (Manual Dry), Anti-Bacterial, Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Sportswear, Bedding, Delicates, Downloaded, Heavy Duty, Normal, Small Load |
| No. of Dryer Options | 12 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, Drum Light, Energy Saver, Less Time, More Time, Reduce Static, Remote Start, Signal, TurboSteam®, Wi-Fi, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Med.High, Medium, Low, Ultra Low |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 7.3 cu.ft. |
Summary
| Product Color | Black Steel |
| Matching Washer | WT7900HBA |
| EasyLoad® Door | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLEX7900BE |
| Gas Dryer Option | DLGX7901BE |
| Series | LG |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LED |
Energy
| CEF | 3.94 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Fabric Care Features
| AI Sensor Dry™ | No |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 4 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wifi | Yes |
| ThinQ UP™ | No |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Black Steel (B) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | No |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Transparent Glass / Chrome |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Tub Rear | Painted |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Electric |
| Dryer BTU Rating | N/A |
| Dryer Electrical Requirements | 240V, 26 Amps |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | N/A |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231015486 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 124.8 lbs. |
| Depth with Door Open | 50 1/4" |
| Weight (Carton) | 144.6 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 164.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 164.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










