$1,444.00
Was$1,449.00Save $5.00
7.3 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Gas Dryer with TurboSteam™ - DLGX7901BE




















Product Video

$1,444.00
Was$1,449.00Save $5.00
Key Features
De-wrinkle clothes in less time
Get It Dry the First Time
Warranty / Certifications
Get It All Done in Less Time
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Load & Unload Easier Than Ever
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
De-wrinkle clothes in less time
LG’s TurboSteam™ technology generates steam instantly, so reducing wrinkles and odors is a breeze. That means you can get your favorite shirt back in tip-top shape in just 10 minutes.
Get It Dry the First Time
Our Sensor Dry system measures the moisture levels during the cycle and automatically adjusts the drying time to help ensure you get dry laundry every time.
Warranty / Certifications
ENERGY STAR™ Certified
Get It All Done in Less Time
Ultra-large capacity (7.4 cu.ft.) means you have the room to do more laundry in fewer loads.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dryer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues and hazards like clogged dryer ducts. Learn more.
Load & Unload Easier Than Ever
The dual-opening options of the LG EasyLoad™ door make loading and unloading the dryer easier than ever.
Certifications
Warranty / Certifications
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 14 |
| Dryer Programs | SteamFresh™, SteamSanitary™, Towels, Air Dry (Manual Dry), Anti-Bacterial, Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Sportswear, Bedding, Delicates, Downloaded, Heavy Duty, Normal, Small Load |
| No. of Dryer Options | 12 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, Less Time, More Time, Drum Light, Custom PGM, Remote Start, Wi-Fi, Energy Saver, Reduce Static, Signal, TurboSteam®, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Med.High, Medium, Low, Ultra Low |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 7.3 cu.ft. |
Summary
| Product Color | Black Steel |
| Matching Washer | WT7900HBA |
| EasyLoad® Door | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLEX7900BE |
| Gas Dryer Option | DLGX7901BE |
| Series | LG |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LED |
Energy
| CEF | 3.49 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Fabric Care Features
| AI Sensor Dry™ | No |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 3 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wifi | Yes |
| ThinQ UP™ | No |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Black Steel (B) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | No |
| Cabinet | Painted Steel |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Tub Rear | Painted |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Gas |
| Dryer BTU Rating | 20,000 |
| Dryer Electrical Requirements | 120V, 60Hz, 13A |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231015509 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 129.8 lbs. |
| Depth with Door Open | 50 1/4" |
| Weight (Carton) | 149.6 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 169.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 169.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










