$47.99
Refrigerator Water Filter - MWF
Features
Specifications
Certifications
Features
This item is no longer manufactured, please see item MWFP
Certifications
NSF42
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 3.375 in |
| Overall Depth | 5.125 in |
| Overall Height | 3.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 2 lb |
| Net Weight | 1 lb |
FEATURES
| State of CA Certified | Yes |
| Ibuprofen | 94.1% |
| NSF/ANSI 42 | Yes |
| NSF 42 | Yes |
| Max. Filtered Water Flow (gpm) | 0.5 |
| Mercury Reduction | 93.2% @ 6.5 pH and 93.2% @ 8.5 pH |
| Atrazine (Herbicide) Reduction | 94.5% |
| Tetrachloroethylene | 96.7% |
| Filter Life | 6 Months |
| Chlorine Taste and Odor Reduction | 97.5% |
| Configuration | Refrigerator Water Filters |
| Endrin | 97.1% |
| Benzene Reduction | 96.7% |
| P-Dichlorobenzene Reduction | 99.8% |
| Lead Reduction | 99.3% @ 6.5 pH and 99.3% @ 8.5 pH |
| Pharmaceutical Filtration - Claims tested/verified by independen | Yes |
| Asbestos Reduction | >99% |
| Toxaphene Reduction | 93.2% |
| Lindane Reduction (A Pesticide) | 99% |
| Progesterone | 99.5% |
| Operation Water Pressure (psi) | 40 min. - 120 max. |
| NSF 53 | Yes |
| Cysts Reduction | 99.99% |
| Atenolol | 99.5% |
| Nominal Particulant class 1 | 99.7% |
| Trimethoprim | 99.5% |
| Filter Media | Carbon Block |
| NSF/ANSI 53 | Yes |
| Fluoxetine | 99.4% |
| Pharmaceutical Filtration - Claims tested/verified by independent laboratory, not certified by NSF International or state of CA | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 3.38 in. |
| Height | 3.38 in. |
| Length | 5.13 in. |
| Weight | 1 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 8.38 in. |
| Shipping Height | 8.38 in. |
| Shipping Length | 10.13 in. |
| Shipping Weight | 41 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 41 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.35 lbs. |
| Total of Cubes | 0.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.35 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.


















