$1,799.99
24 cu. ft. French Door Refrigerator - LFC24770SW
$1,799.99
Key Features
Large Capacity for 33" Width
FRESHER IS BETTER.
Peace of Mind
Great Light.
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Large Capacity for 33" Width
If you feel like you never have enough space for your groceries, or find yourself cramming them in, it's time to discover the convenience of having a large capacity refrigerator. With 24 cu. ft. of space in a 33" wide refrigerator, you have plenty of room for plenty more.
FRESHER IS BETTER.
Smart Cooling system is designed to maintain superior conditions within the refrigerator. The Linear Compressor reacts quickly to temperature fluctuations and helps keep your food fresher, longer. Meanwhile, strategically-placed vents in every section surround your food with cool air no matter where you put it.
Peace of Mind
When you buy a refrigerator, you don't want to worry that it won't last. Because the Linear Compressor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the Linear Compressor with a 10-year limited warranty.
Great Light.
LED panels in the refrigerator provide an exceptionally bright interior and saves energy over traditional lighting.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Drawers | 2 |
| Ice Bin | Icemaker & Ice bin in the freezer |
| Freezer Light | Premium LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| Handle | Smart Pull® Freezer Handle |
REFRIGERATOR DOOR
| No. of Shelves/Bin | 8 Total (5 Gallon Sized, 1 Dairy, 2 Half) |
| Door Bin Construction | 2 Piece (Clear+Opaque) |
| Dairy Corner | Yes |
CAPACITY
| Refrigerator | 16.20 cu. ft. |
| Freezer | 7.70 cu. ft. |
| Total | 23.9 cu. ft. |
FEATURES
| Temperature Sensors | 4 |
| Dispenser Type | Vertical |
| Ice System | Factory Installed Ice Maker |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Membrane (Green LED) |
| Daily Ice Production | 2.8 lbs / 3.1 lbs (IcePlus) |
| Ice Storage Capacity | 12 lbs |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Multi-Air Flow Cooling | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes (606 kWh/Year) |
CONVENIENCE
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
WARRANTY
| UPC | 048231786065 |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
MATERIALS AND FINISHES
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Stainless Steel (ST), Smooth White (SW) and Smooth Black (SB) |
| Contour Door | Yes |
REFRIGERATOR
| No. of Shelves | 4 Split |
| Cantilevered Shelves | Yes, Hybrid Cantilevered |
| Shelf Construction | SpillProof™ Tempered Glass |
| Crisper Bins | 2-Humidity Crispers |
| Glide N’ Serve® | Yes |
| Refrigerator Light | Premium LED Lighting |
SUMMARY
| Door Type | French 3-Door |
Dimensions & Weight
| Width | 32 in. |
| Height | 70.5 in. |
| Length | 37.75 in. |
| Weight | 253 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 34 3/8" x 70 1/2" x 37 3/4" |
| Depth with Handles | 35 1/2" |
| Depth without Handles | 33" |
| Depth without Door | 29" |
| Depth (Total with Door Open) | 46" |
| Height to Top of Case | 68 5/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 7/8" |
| Width (Door Open 90° with Handle) | 41 1/4" |
| Width (Door Open 90° without Handle) | 36 1/4" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 34 3/8" x 70 1/2" x 37 3/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 39.38 in. |
| Shipping Height | 75.5 in. |
| Shipping Length | 42.75 in. |
| Shipping Weight | 293 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 293 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 612.69 lbs. |
| Total of Cubes | 49.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 612.69 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.














