$2,099.00
23 cu. ft. French Door Counter-Depth Refrigerator - LFCC22426S
$2,099.00
Key Features
Fresher is better.
Focused Freshness.
Multi-Air Flow System
Sharp Design, Seamless Fit
Easy in. Easy out.
Space When You Need It.
Measure First, Order Right.
23 cu. ft. Capacity
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Fresher is better.
Smart Cooling system is designed to maintain superior conditions within the refrigerator. The Linear Compressor reacts quickly to temperature fluctuations and helps keep your food fresher, longer. Meanwhile, strategically-placed vents in every section surround your food with cool air no matter where you put it.
Focused Freshness.
LG took its advanced freshness system one step further by adding Door Cooling+ to provide a steady supply of cold air to help keep door contents at peak freshness.
Multi-Air Flow System
Multi-Air Flow System is designed to maintain superior humidity and temperature levels to help keep your food fresher, longer.
Sharp Design, Seamless Fit
Enjoy a built-in look with the counter depth feature on this LG refrigerator. Thanks to its slightly shallower depth, it can stand flush with your counter top for a sleek look.
Easy in. Easy out.
The Smart Pull handle makes opening and closing the freezer quick and easy. All it takes is a simple lift of the handle for effortless access to your freezer.
Space When You Need It.
Get more space for groceries in a great feature-packed refrigerator. Nothing beats the convenience of having more food when you need it, and with a generous 23 cu. ft. of space, you'll have room and room to grow.
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.
23 cu. ft. Capacity
Fingerprint and smudge resistant finish lets you clean easily with a quick wipe
Counter-depth means your fridge blends seamlessly with your kitchen layout
Maintain optimal conditions for freshness in your fridge with Smart Cooling Plus
Door Cooling⁰
_feature_
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 7.3 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 15.5 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 22.8 cu.ft. |
Convenience
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Linear Compressor | Yes |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Temperature Sensors | 5 |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 595 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Divider | Yes |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawers | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Handle | SmartPull™ Handle |
| Freezer Light | LED Lighting |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 048231797252 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel |
| Contour Door | Yes |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
Refrigerator
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| No. of Bins | 6 total (2 adjustable gallon sized) |
| No. of Shelves | 4 Split |
| Refrigerator Light | Ceiling LED (Frameless) |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
Summary
| Display Type | Membrane / White LED |
| Type | French 3-Door |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 2.5 lbs |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 4.0 lbs |
| Ice System | Factory Installed Ice Maker |
| IcePlus™ Production (lbs) | 2.7 lbs |
| Water Filter | LT1000P |
Full-Convert Drawer™
| Full-Convert Drawer™ Divider | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 37 in. |
| Weight | 251 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 37" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 37" |
| Depth (Total with Door Open) | 43.5" |
| Depth with Handles | 31.25" |
| Depth without Door | 24.75" |
| Depth without Handles | 28.75" |
| Height to Top of Case | 68.5" |
| Height to Top of Door Hinge | 69.75" |
| Standard Depth | No |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44.25" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39.25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 42 in. |
| Shipping Weight | 291 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 291 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 55.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 694.68 lbs. |
| Total of Cubes | 55.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 694.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.






















