$4,199.99
30 cu. ft. Smart wi-fi Enabled French Door Refrigerator with Door-in-Door® - LRFDS3006D













360 View
30 cu. ft. Smart wi-fi Enabled French Door Refrigerator with Door-in-Door®
Model: LRFDS3006D
$4,199.99
Key Features
J.D Power Award Winners*
More Usable Space*
Measure Twice, Order Once
One Size Fills All.
Reach Favorites Fast and Fit More
Twice the Ice
Cool Guard
Qualifications
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
J.D Power Award Winners*
"Highest in Customer Satisfaction with French Door Refrigerators."
More Usable Space*
With the Super-Capacity 30 cu. ft. refrigerator, you have even more usable space* allowing you to store more food than ever before.
Measure Twice, Order Once
Complete this guide to help ensure a successful delivery and installation.
One Size Fills All.
Finally, an ice & water dispenser that can accommodate just about any container and dispense exact amount of filtered water.
Reach Favorites Fast and Fit More
Offering quick and easy access to favorite foods, the popular Door-in-Door design gets even better with adjustable bins that smoothly glide up and down to fit snacks and drinks of all sizes.
Twice the Ice
Dual ice makers, dispensed from the door and located in the freezer compartment, produce large amounts of ice so you never run out. This extra ice storage helps ensure that you have extra ice on hand for those hot summer days or when entertaining large parties.
Cool Guard
Cool Guard metal interior panel wall helps maintain cold air while adding a premium look.
Qualifications
Think you’ll run out of ice? Think Again.
From making extra ice for tonight’s dinner party to getting smartphone notifications when the door is left open, use the LG ThinQ app to control key features and get important notifications from any-where. It even works with the Google Assistant and Amazon Alexa, so you can operate smart features with your voice.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Drawers | 3-Tier Organization |
| Freezer Light | Premium LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Drawer Divider | Yes |
| Ice Bin / In-Door Ice | Icemaker & Ice bin in the freezer |
| Freezer Handle | SmartPull™ Handle |
ENERGY
| Energy Consumption (kWh/Year) | 730 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
CAPACITY
| Refrigerator (cu.ft.) | 19.30 |
| Freezer (cu.ft.) | 10.40 |
| Total Capacity (cu.ft.) | 29.70 |
WARRANTY & UPC
| UPC | 048231803328 |
MATERIALS AND FINISHES
| Contour Door | Yes |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel, PrintProof™ Black Stainless Steel |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Micro Surface LED |
| No. of Shelves | 4 Split(3 Fixed+1Folding) |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Folding Shelf | 1 |
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Temperature Control Pantry | Digital Control |
| Flat Metal Back Wall | Yes |
SUMMARY
| wi-fi Enabled | Yes |
| Door Type | French 3-Door |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Standard Depth | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Door Cooling+ | Yes |
| Total Capacity (cu.ft.) | 29.70 |
| ThinQ® | Yes |
WATER & ICE SYSTEM
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Dispenser Type | Integrated Ice & Water Dispenser |
| Daily Ice Production (lbs) | 5.5 lbs |
| IcePlus™ Production (lbs) | 5.9 lbs |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 3.0 lbs + 2.5 lbs |
| Dual Ice | Yes |
| Dispenser Light | Yes |
| Water Filter | LT1000P |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Measure Fill | Yes |
COOLING
| Temperature Sensors | 9 |
| Evaporator | 2 |
| Linear Compressor | Yes |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Door Cooling+ | Yes |
| Smart Cooling Plus™ System | Yes |
| Refrigerant | R600a: Low Global Warming Potential, Zero Ozone Depletion Potential and More Energy Efficient Refrigerant than R134a |
REFRIGERATOR DOOR
| Door Bin Construction | 1 Piece (clear) |
| Door-In-Door® with ColdSaver™ Panel | Yes |
| No. of Bins | 10 |
| Adjustable Door-in-Door® Bins | Yes |
LIMITED WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
CONVENIENCE
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Display Type | Smooth Touch Control / White LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Child Lock | Yes |
THINQ® SMART FEATURES
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| Works with | Google Assistant, Amazon Alexa |
| ThinQ® | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 331 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth with Handles | 36 5/8" |
| Depth without Handles | 34 1/8" |
| Depth without Door | 29 7/8" |
| Depth (Total with Door Open) | 48 1/2" |
| Height to Top of Case | 68 7/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 70 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 40" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 371 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 371 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 57.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 716.87 lbs. |
| Total of Cubes | 57.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 716.87 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










