$2,549.00
Was$2,554.00Save $5.00
29 cu. ft. French Door Refrigerator with Slim Design Water Dispenser - LRMWS2906S















360 View
$2,549.00
Was$2,554.00Save $5.00
Key Features
More Chilled Water
Make Ice Without Making Ice
Precision cooling to keep food fresher, longer
Stylish Design You Can’t Wait to Get Your Hands On
Store More
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
More Chilled Water
Skip the water pitcher settings inside your fridge and reclaim that space because the dispenser holds a half gallon (8 glasses) of cool, filtered water at the ready – our largest chilled water capacity yet.
Make Ice Without Making Ice
Our built-in icemaker automatically makes ice cubes, so that you always have ice on hand for those hot summer days or when entertaining at home.
Precision cooling to keep food fresher, longer
You go all out when it comes to choosing fresh foods for your family—LG Linear Cooling helps you keep them that way. After sensing fluctuations, it maintains temperatures within 1°F of the setting to keep produce fresher and maintain full flavors.
Stylish Design You Can’t Wait to Get Your Hands On
Fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth, so the only lasting impression is your impeccable taste. At last, the kitchen you can’t wait to show off is the kitchen that handles real-life in style.
Store More
With no ice maker to take up room, take advantage of cavernous space – 29 cubic feet to be exact. This LG French Door refrigerator’s wide-open shelves keep all your favorites stored and organized.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 9.2 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 19.4 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 28.6 cu.ft. |
Convenience
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Door Cooling+ | Yes |
| Evaporator | 1 |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Temperature Sensors | 6 |
| Type | No |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 652 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Drawers/Shelves | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Handle | Vista |
| Freezer Light | LED Lighting |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Inverter Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 195174033036 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Contour Door | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crisper |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Folding Shelf | 0 |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Handle Type | Bar |
| No. of Door Bins | 6 Total (2 Adjustable Gallon Sized) |
| No. of Shelves | 4 Split |
| Refrigerator Light | Ceiling LED |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
Summary
| Display Type | Membrane / White LED |
| Series | LG |
| Type | French 4-Door |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 2.5 lbs / 2.7 (IcePlus) |
| Dispenser Type | External Water only |
| Dual Ice | Yes |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 4.0 lbs |
| Ice System | IcePlus™ |
| Water Filter | LT1000P |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 227 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth (Draw Open Fully without Handle) | 55.25" |
| Depth (to Hinge Cover) | 25.38" |
| Depth (Total with Door Open) | 45.63" |
| Depth with Handles | 36.25" |
| Depth without Door | 29.88" |
| Depth without Handles | 33.75" |
| Height (Floor to Top of Drawer) | 27.5" |
| Height to Top of Case | 68.5" |
| Height to Top of Door Hinge | 69.75" |
| Standard Depth | Yes |
| Width (Door Fully Open without Handle) | 63.5" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44.25" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39.25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 267 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 267 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 58.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
| Total of Cubes | 58.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










