$1,499.00
27 cu. ft. Side-By-Side Door-in-Door® Refrigerator - LRSPS2706V
$1,499.00
Key Features
Space When You Need It
Sophistication at Every Turn
Easy Access to Family Favorites
Qualifications
Fresher is better
Keep it Crisp
Feature Videos
Measure First, Order Right.
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Space When You Need It
Get more space for groceries in a great feature-packed refrigerator. Nothing beats the convenience of having more food when you need it, and with a generous 27 cu. ft. of space, you'll have room and room to grow.
Sophistication at Every Turn
Contoured doors, hidden hinges, and a host of great interior features give your refrigerator a look that's as sophisticated as it is functional. And its beauty isn't just the outside. With every feature thoughtfully designed, this appliance helps you create the sophisticated, distinctive kitchen you want—and deserve.
Easy Access to Family Favorites
For those fly-by visits to the refrigerator, the Door-in-Door feature allows you to get in and get out providing easy access to beverages and snacks. Only LG Door-in-Door models include bonus door bins for added organization and storage.
Qualifications
Fresher is better
Multi-Air Flow Freshness System is designed to maintain superior humidity and temperature levels to help keep your food fresher, longer. Digital sensors constantly monitor conditions within the refrigerator and strategically-placed vents in every section to help surround your food with cool air no matter where you put it.
Keep it Crisp
Humidity-controlled crispers help maintain humidity levels to help extend the life of your fruits and vegetables.
Feature Videos
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.
27 cu.ft Ultra Large Capacity
Door-in-Door
Sleek Design
Ice Maker
Multi Air Flow Cooling
LED Lighting
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 9.9 cu.ft. |
| Glide N' Serve™ Drawer | No |
| Refrigerator (cu.ft.) | 16.9 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 26.8 cu.ft. |
Convenience
| ADA Compliant | No |
| Auto Closing Door Hinge | No |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Remote Control | No |
| Reversible Door Hinge | No |
| Sabbath Mode | No |
| SlamProof™ | No |
| Soft Closing Door Hinge | No |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Door Cooling+ | No |
| Fresh Air Filter | No |
| Inverter Compressor | No |
| Linear Compressor | Yes |
| Linear Cooling | No |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Smart Cooling Plus™ System | No |
| Smart Cooling® System | No |
| Temperature Sensors | 4 |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 673 |
| ENERGY STAR® Qualified | No |
Freezer
| Auto Defrost | No |
| Auto Open Door™ (Freezer) | No |
| Cantilevered Shelves | No |
| Divider | No |
| Door Type | Side Swing |
| Drawer Divider | No |
| Drawers/Shelves | 2 Drawers/3 Shelves |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | No |
| Freezer Handle | Pocket Handle |
| Freezer Light | Ceiling LED |
| Ice Bin / In-Door Ice | Icemaker & Ice bin in the freezer |
| Ice Maker | No |
| No. of Door Bins/Construction | 4/1 Piece (clear) |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 048231807821 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Platinum Silver |
| Contour Door | Yes |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
| Handles | Pocket Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
| Toe Grille | No |
Ratings
| UL Listed | No |
Refrigerator
| Adjustable Door-in-Door® Bins | No |
| Auto Open Door™ | No |
| Cantilevered Shelves | No |
| Cool Guard | No |
| Crisper Bins | 2 |
| Dairy Corner/Bin | No |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Door-In-Door® with ColdSaver™ Panel | No |
| EasyReach™ Bins | No |
| Flat Metal Back Wall | No |
| Full Snack Tray/2 Bottle Guides | No |
| Full Width Pantry Drawer | No |
| Glide N' Access™ Shelf | No |
| Glide N’ Serve™ Drawer | No |
| InstaView™ Door-in-Door® | Yes |
| LUMIShelf™ | No |
| No. of Bins | 8 total |
| No. of Shelves | 4 |
| Refrigerator Light | Ceiling LED |
| Shelf Construction | Tempered Glass |
| Tall Item Retainer | No |
| Temperature Control Pantry | No |
Summary
| Display Type | Membrane / White LED |
| LG STUDIO | No |
| Series | LG |
| Type | Side-by-Side |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| NFC Ready | No |
| Smart Grid Ready | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartThinQ® | No |
| ThinQ® Smart Technology | No |
| ThinQ Care™ | No |
| Voice Activation | No |
| wi-fi Enabled | No |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 3 lbs |
| Dispenser Light | No |
| Dual Ice | No |
| Dual Ice with Craft Ice™ | No |
| Ice & Water Dispenser | No |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 6 lbs |
| Ice System | Factory Installed Ice Maker |
| IcePlus™ Production (lbs) | 3.5 lbs |
| Measured Fill | No |
Full-Convert Drawer™
| Full-Convert Drawer™ Divider | No |
| Full-Convert™ Drawer | No |
Dimensions & Weight
| Width | 35.78 in. |
| Height | 72.25 in. |
| Length | 37.48 in. |
| Weight | 271.2 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38 1/2" x 72 1/4" x 37 31/64" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38 1/2" x 72 1/4" x 37 31/64" |
| Depth (Total with Door Open) | 51.13" |
| Depth with Handles | 34" |
| Depth without Door | 29.06" |
| Depth without Handles | 34" |
| Height to Top of Case | 69.38" |
| Height to Top of Door Hinge | 70.25" |
| Standard Depth | Yes |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44.2" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39.25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43.5 in. |
| Shipping Height | 77.25 in. |
| Shipping Length | 42.48 in. |
| Shipping Weight | 311.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 311.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 56.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 697.13 lbs. |
| Total of Cubes | 56.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 697.13 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.























