$129.00
Optional 36" Cast Iron Griddle - JXGRIDL236
$129.00
Key Features
PFAS-Free Cooking Surface
Natural non-stick cooking
Exceptionally Even Heating
Summer Favorites - Year round
Cook a variety of family favorites
Fast, easy cleanup
Perfect Fit
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
PFAS-Free Cooking Surface
Cook with confidence—our cast iron griddle is completely free of PFAS (per- and polyfluoroalkyl substances), including PolyFOD. Unlike nonstick cookware that may contain these "forever chemicals," our griddle offers a naturally nonstick surface with proper seasoning—no synthetic coatings needed. It's a healthier, more sustainable choice for your kitchen and the planet.
Natural non-stick cooking
Season your griddle with a thin layer of your favorite cooking oil to enjoy natural, non-stick cooking
Exceptionally Even Heating
Cast iron absorbs and distributes heat evenly for perfectly seared meats and tender-crisp vegetables
Summer Favorites - Year round
Whatever the weather or season, cook great-tasting shrimp, burgers, and vegetables from the comfort of your kitchen
Cook a variety of family favorites
Great for pancakes, eggs, bacon, grilled cheese, seared meats, and much more
Fast, easy cleanup
An integrated drip tray makes cleaning easy
Perfect Fit
Custom integrated design fits securely across two burners on select gas cooktops including GE JGP5036SLSS, Café CGP9536SLSS, and Profile PGP7036
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 15.8 lb |
| Approximate Shipping Weight | 17.2 lb |
| Overall Depth | 18.10 in |
| Overall Height | 0.80 in |
| Overall Width | 11.40 in |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black |
Dimensions & Weight
| Width | 11.4 in. |
| Height | 0.8 in. |
| Length | 18.1 in. |
| Weight | 15.8 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 16.4 in. |
| Shipping Height | 5.8 in. |
| Shipping Length | 23.1 in. |
| Shipping Weight | 55.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 55.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.1 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.99 lbs. |
| Total of Cubes | 0.1 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.99 lbs. |
Weights & Dimensions
| Overall Depth | 18.1 in |
| Overall Height | 0.8 in |
| Overall Width | 11.4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.

















