$679.00
Was$729.00Save $50.00 (7%)
Elite 36-inch Slide-out Range Hood, 400 Max Blower CFM - EBS1364SS
$679.00
Was$729.00Save $50.00 (7%)
Key Features
Details
Details
Details
Details
Details
Description
With this Broan range hood, you can enjoy clean kitchen air and a trendy design. This European-inspired hood fits effortlessly into a contemporary advanced kitchen, mounting inside the cabinet above the burner with only a narrow sliding drawer visible. The powerful motor moves 400 cubic feet per minute (CFM) of air through your space in a flash, removing smoke, odors, and wetness. Furthermore, grease is captured by high-efficiency aluminum filters, which are easily removed for cleaning.
Read MoreAvailable from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Specifications
Certifications
Features
Details
Details
Details
Details
Details
Certifications
UL Listed
HVI Certified
Specifications
Product Details
| Filter Type | Aluminum Mesh |
| Heat Sentry™ | No |
| HVI Certified | Yes |
| Lighting Type | LED |
| Sound Level (Sones) | 1.2 |
| UL Listed | Yes |
| ADA Compliance | No |
| Damper Included | No |
| ENERGY STAR® certified | No |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Light Levels | 1 |
| Nightlight Or Nighlight Setting | No |
| Ductless Recirculation Capable | Yes |
| Ductless Filter Or Kit Included | No |
| Remote Operation Capable | No |
| Speed Levels | 3 |
| Switch Control Type | Push Button |
| Rated Voltage | 120 |
| Boost Mode | No |
| Minimum Height Above Cook Top | 24 in. to 32 in. from cooktop to bottom of hood |
| Product Depth | 18.975" |
| Product Width | 36" |
| Built-In Timer | No |
| Capture Efficiency | - |
| CFM | 400 |
| Diameter | 6" Round |
| Duct Direction | Vertical |
| Bulb (Recommended Type) | GU10 |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Wattage | 430 |
| Product Height | 10.5625 |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 10.56 in. |
| Length | 18.98 in. |
| Weight | - |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 51.91 lbs. |
| Total of Cubes | 4.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 51.91 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Shipping Width | 15 in. |
| Shipping Depth | 15.9 in. |
| Shipping Height | 64.2 in. |
| Shipping Weight | 37 lb. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Broan Appliances in Middle GA.


















