$47.99
RPWFE REFRIGERATOR WATER FILTER 3-PACK - RPWFE3PK
$47.99
Key Features
GE guaranteed fit
Lead removal
Six-month filter life
GE's most advanced filtration
Premium filtration
Easy filter replacement
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
GE guaranteed fit
Compatible with select GE french-door refrigerators
Lead removal
Lead is invisible, tasteless and odorless when present in water
Six-month filter life
For best filtration results, filter cartridge should be replaced every six months* or 300 gallons *Replace sooner if flow rate noticeably declines
GE's most advanced filtration
Tested and verified to reduce five trace pharmaceuticals, including: ibuprofen, progesterone, atenolol, trimethoprim & fluoxetine.* (*Contaminants or other substances removed or reduced by this water filter are not necessarily in all users’ water)
Premium filtration
Certified to reduce chlorine-resistant cysts, lead, select pharmaceuticals and 50 other impurities
Easy filter replacement
No tools or water-turnoff required to replace cartridge inside refrigerator
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 1.75 in |
| Overall Height | 10 in |
| Approximate Shipping Weight | 2.25 lb |
FEATURES
| Ibuprofen | 95.9% |
| NSF/ANSI 42 | Yes |
| Carbofuran Reduction | >99% |
| NSF 42 | Yes |
| VOC Reduction | 99.7% |
| Max. Filtered Water Flow (gpm) | 0.5 |
| Mercury Reduction | 96.3% |
| Atrazine (Herbicide) Reduction | >97% |
| Tetrachloroethylene | >99% |
| Filter Life | 6 Months |
| Chlorine Taste and Odor Reduction | 96.9% |
| Nonylphenol | 97.3% |
| Configuration | Refrigerator Water Filters |
| 2, 4-D Reduction | 98% |
| Carbamazepine | 98.6% |
| Benzene Reduction | >99% |
| P-Dichlorobenzene Reduction | >98% |
| Lead Reduction | 98.85% |
| Pharmaceutical Filtration - Claims tested/verified by independen | Yes |
| Asbestos Reduction | 99.9% |
| Estrone | 97.1% |
| Toxaphene Reduction | 86.95% |
| Lindane Reduction (A Pesticide) | >99% |
| Operation Water Pressure (psi) | 25 min. - 120 max. |
| Chloramine Taste and Odor Reduction | 96.9% |
| NSF 53 | Yes |
| Cysts Reduction | 99.99% |
| Atenolol | 95.9% |
| Nominal Particulant class 1 | 91.4% |
| Trimethoprim | 96.1% |
| Filter Media | Carbon Block |
| Product Type | Water Filtration Systems |
| NSF/ANSI 53 | Yes |
| NSF VOC | Yes |
| Bisphenol A | 99.1% |
| Pharmaceutical Filtration - Claims tested/verified by independent laboratory, not certified by NSF International or state of CA | Yes |
| Rated Capacity | 170.0 gal |
Dimensions & Weight
| Width | 1.75 in. |
| Height | 10 in. |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 6.75 in. |
| Shipping Height | 15 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.
















