$58.99
PureAdvantage Water Filter - EWF02
$58.99
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Specifications
Specifications
Use and Care
| Care Instructions | Installation and Care Instructions NOTICE: Review Electrolux Refrigerator Use and Care Manual before installation and use of system. See fits models listing on Electrolux website. 1. |
Product Details
| productLine | Water Filters |
| size | None |
| factory | Sourced |
| color | White |
| ANSI Certified | Yes |
| Retail Packaging Height | 9 1/10" |
| Retail Packaging Width | 2" |
| Retail Packaging Depth | 2" |
| Volume | 0.25 Cu. Ft. |
| Alternate Part Number | 807946704; 34-8716-1080-3 |
| Country of Origin | Singapore |
| Filter Type | Water Filter |
| Genuine Replacement Part | Yes |
| Installation Action | Push and twist |
| Item Package Quantity | 1 |
| Maximum Operating Temperature | 100 F |
| Minimum Operating Temperature | 33 F |
| Minimum Working Pressure | 30 psi |
| Maximum Working Pressure | 100 psi |
| Product Weight | 1.14 lbs |
| Rated Capacity | 125 Gallons |
| Recommended Change Frequency | 3 - 6 Months |
| Care Instructions | Installation and Care Instructions NOTICE: Review Electrolux Refrigerator Use and Care Manual before installation and use of system. See fits models listing on Electrolux website. 1. Remove c |
| Care Instructions | Installation and Care Instructions NOTICE: Review Electrolux Refrigerator Use and Care Manual before installation and use of system. See fits models listing on Electrolux website. 1. Remove c |
| Line of Business | Consumables & Accessories |
| Product Type | Refrigeration Filter |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 1.14 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 41.14 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 41.14 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.

















