$5.99
ReadyClean Microfiber Cleaning Cloths - 10FFMICF01
$5.99
Key Features
The Right Cleaning Tool for Your Home
ReadyClean™ Microfiber Cleaning Cloths
Reliable Dirt Removing, Cloth Design
No Lint or Fibers Left Behind
Clean with Confidence
Safe for Use on All Surfaces
Easy to Use
Leaves a Brilliant Shine
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
The Right Cleaning Tool for Your Home
ReadyClean™ Microfiber Cleaning Cloths are the perfect cleaning tools to remove dirt, dust, soil, grime, smudges and other residue in your home.
ReadyClean™ Microfiber Cleaning Cloths
Includes 2 microfiber cloths, each cloth is 12"x 12" (30.4cm x 30.4cm). 100% Polyester.
Reliable Dirt Removing, Cloth Design
The microfibers in each ReadyClean™ cloth create more surface area per loop to hook onto dirt, grime and dust. So you wipe and remove all residue from the surface.
No Lint or Fibers Left Behind
Our microfiber cloths are lint-free, no strands, fluff or hair will be left after you clean surfaces.
Clean with Confidence
Buff, wipe and shine without worry, our microfiber clothes will not scratch any surface.
Safe for Use on All Surfaces
Great for all kitchen appliances, cooktops and other surfaces in your home.
Easy to Use
Use a clean, dry cloth, apply cleaner to surface and wipe clean. For dusting, use a dry cloth.
Leaves a Brilliant Shine
For a brilliant shine, buff with a dry Frigidaire ReadyClean™ Microfiber Cloth.
Easy to Clean Cloths
Safe to clean in washing machine.
Pairs Well with ReadyClean™ Accessories
Pairs well with Frigidaire ReadyClean™ Stainless Steel, Oven & Microwave and Glass & Ceramic cleaners (sold separately).
Limited Warranty
Specifications
Other
| Country of Origin | USA |
| Genuine Replacement Part | No |
| Item Package Quantity | 2 |
| Volume | 0.1 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 2.7 in. |
| Height | 10 in. |
| Length | 1.9 in. |
| Weight | 1 lbs. |
| Retail Packaging Height | 10" |
| Retail Packaging Width | 2 7/10" |
| Retail Packaging Depth | 1 9/10" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 7.7 in. |
| Shipping Height | 15 in. |
| Shipping Length | 6.9 in. |
| Shipping Weight | 41 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 41 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.31 lbs. |
| Total of Cubes | 0.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.31 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.












