$284.00
Was$289.00Save $5.00 (2%)
Accessories Microwave Trim Kit - MK2030NBD
$284.00
Was$289.00Save $5.00 (2%)
Key Features
Premium Built-in Look for your Microwave
Description
The LG 30-inch microwave trim kit saves precious counter space by converting your countertop microwave oven into a built-in unit. Its sits flush around the outside of the microwave oven to hide the cutout for a clean built-in look.
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Specifications
Features
Premium Built-in Look for your Microwave
Available in both Classic Stainless Steel and Elegant Black Stainless Steel.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Cavity (W x H x D) | 24 39/64" x 12 61/64" x 1 3/32" |
| Cutout (W x H x D) | 25 1/2" x 16 3/4" x 19 1/2" |
| Exterior (W x H x D) | 29 23/32" x 19 1/16" x 1 3/32" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 31 57/64" x 20 55/64" x 5 45/64" |
Appearance
| Available Colors | Black Stainless Steel, Stainless Steel |
Warranty & UPC
| UPC | 048231339988 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.















