$1,399.00
30'' Electric Cooktop - EI30EC45KS
$1,399.00
Key Features
Flex-2-Fit Elements
Triple Element
Digital Preset Touch Settings
Perfect Over A Wall Oven
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Specifications
Features
Flex-2-Fit Elements
Triple Element
Digital Preset Touch Settings
Perfect Over A Wall Oven
Specifications
General Specifications
| PROP 65 Label | No |
Electrical Specifications
| Connected Load @ 240V | 8.6 / 6.5 |
| Voltage Rating | 240V / 208V 60Hz |
| Amps @ 240 Volts | 35.8 / 31.3 |
| Connection Location | Right Rear Center |
| Min Circuit Required | 40A |
Certifications & Approvals
| ADA Compliant - All Brands | Yes |
| Agency Approval(All Brands) | UL/CSA |
| Sabbath Mode | Yes |
Accessories
| Cleaning Sponge | Included |
Cooktop
| Hot-Surface Indicator Light | 4 (integrated in display) |
| Left Rear | 6" - 1200 Watts |
| Right Front | 9" - 3200 Watts |
| Left Front | 6/9/12" - 1200/2000/3000 Watts |
| Right Rear | 6" - 1200 Watts |
| Bowl Type | No |
Installation Type
| Oven Combo Approved | Yes |
Controls
| Control Type | Glass-Touch - Slew Pad |
| Control Location | Across Front |
| Display Type | Digital (Blue LED) |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 8.5 in. |
| Length | 20.38 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 13.5 in. |
| Shipping Length | 25.38 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 37.07 lbs. |
| Total of Cubes | 2.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 37.07 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.












