$693.00
Was$1,099.00Save $406.00 (37%)
36" Electric Cooktop - FFEC3625US
$693.00
Was$1,099.00Save $406.00 (37%)
Key Features
Quick Boil Element
Keep Warm Zone
SpaceWise® Expandable Element
Frigidaire Fit Promise
Ceramic Glass Cooktop
Ready-Select® Controls
Hot Surface Indicator
Installation over Wall Oven Approved
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Quick Boil Element
Get meals on the table faster with our powerful 3,000W Quick Boil element.
Keep Warm Zone
Keep food warm until everything — and everyone — is ready
SpaceWise® Expandable Element
Flexible element expands to accommodate various sizes of cookware.
Frigidaire Fit Promise
We promise that your new 30" or 36"Frigidaire® brand cooktop will fit your existing countertop cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you for modification costs up to $100.
Ceramic Glass Cooktop
For a more beautiful cooktop that's easy to clean.
Ready-Select® Controls
Easily control your cooking temperature with our easy-to-use controls.
Hot Surface Indicator
Alerts you when your cooktop may be too warm to touch.
Installation over Wall Oven Approved
Cooktops are approved for installation above any of our single electric wall ovens.
Certifications
CSA Listed
UL Listed
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
Dimensions & Weight
| Width | 36.75 in. |
| Height | 2.63 in. |
| Length | 21.38 in. |
| Weight | 34.2 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41.75 in. |
| Shipping Height | 7.63 in. |
| Shipping Length | 26.38 in. |
| Shipping Weight | 74.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 74.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.83 lbs. |
| Total of Cubes | 1.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.83 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | No |
| Height | 2 5/8" |
| Width | 36 3/4" |
| Depth | 21 3/8" |
| Keep Warm | Yes |
| Warm Zone | Yes |
| ADA Compliant | No |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Right Front Element Burner Size (Small) | 6" |
| Right Front Element Burner Size (Large) | 9" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size | 9" |
| Left Rear Element Burner Size | 6" |
| Right Front Element Burner (Small) | 1600 Watts |
| Right Front Element Burner (Large) | 3000 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Left Front Element Burner | 2500 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
| Standard Width | 36" |
| Amps @ 240 Volts | 33.3 Amps |
| Connected Load @ 240V | 8 kW |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 34.2 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Installed Over a Wall Oven | Yes |
| Power Supply Connection Location | Right Center |
| Display Type | Mechanical |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.




















