$744.00
Was$1,299.00Save $555.00 (43%)
24 Inch Compact Gas Cooktop - CBGD2414S
$744.00
Was$1,299.00Save $555.00 (43%)
Current Rebates
Key Features
Compact 24-inch Design to Maximize Your Space
4 Gas Sealed Burners
Continuous Cast-Iron Grates
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Compact 24-inch Design to Maximize Your Space
The compact 24-inch design offers a perfect solution for spaces with limited room, allowing you to make the most of your kitchen area.
4 Gas Sealed Burners
Four burners of varying sizes and power levels provide all the power and precision you need. Plus, a powerful 14K BTU dual burner for quick boils and delicate cooking.
Continuous Cast-Iron Grates
Not only do our heavy-duty, continuous cast-iron grates look great, but they also help provide even heating and a stable surface for your cookware.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 26 7/16" x 6 13/16" 22 15/16" |
| Cut-Out (WxHxD) | 22 1/8" x 18 57/64" |
Accessories
| Broiler pan | No |
| Conversion Kit | Yes |
| Griddle Plate | No |
| Meat Probe | No |
| Spray Bottle | No |
Appearance
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Stainless Steel/Black Porcelain |
| Handle/Knobs | Steel |
| Knobs | Plastic |
Cooktop
| Burner/BTU - Left Front | 5500 / 4800 |
| Burner/BTU - Left Rear | 14000 / 14500 |
| Burner/BTU - Right Front | 6900 / 6900 |
| Burner/BTU - Right Rear | 6900 / 6900 |
| Cooktop Burner Type | Sealed Gas Burner |
| No. of Burners | 4 |
Controls
| Control Location | Front-Center |
| Cooktop Control Type | Knob |
| Display | No |
Power/Ratings
| kW at 120V | 120V 60Hz / 0.01A |
| Energy Requirements | 120 V / 60Hz AC |
Summary
| Series | LG |
| Type | 24" Gas Cooktop |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 4.42 in. |
| Length | 20.25 in. |
| Weight | 33.03 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 26 7/16" x 6 13/16" 22 15/16" |
| Shipping Weight (lbs) | 38.93 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.38 in. |
| Shipping Height | 9.42 in. |
| Shipping Length | 25.25 in. |
| Shipping Weight | 73.03 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73.03 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.06 lbs. |
| Total of Cubes | 1.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.06 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.















