$1,393.00
Was$2,049.00Save $656.00 (32%)
30" Gas Cooktop - ECCG3068AS
$1,393.00
Was$2,049.00Save $656.00 (32%)
Current Rebates
Key Features
Flexible Brass Power Burner
Continuous Grates
Sleek Design
Included Griddle
LED Backlit Knobs
Five Burners
Perfect Fit Promise
ADA Compliant
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Flexible Brass Power Burner
Achieve accurate and efficient temperature control - whether you need a light simmer or a powerful boil - with a flexible brass power burner that evenly covers the bottom of the pan
Continuous Grates
Easily slide even your heaviest cookware from burner to burner with our continuous grates that also lend to the sleek look of the cooktop
Sleek Design
Full-framed linear grates, edge-to-edge front controls with sturdy LED backlit knobs and a premium brass burner accent lend to the sleek design that make this cooktop a focal point of your kitchen
Included Griddle
Create specialty foods like crepes and paninis right on your cooktop with an included griddle that allows for multiple cooking techniques
LED Backlit Knobs
Get a premium look with sturdy, LED backlit knobs that turn on once the burner is lit
Five Burners
Cook for a crowd with ease with five burners that allow you to cook multiple dishes at once
Perfect Fit Promise
We guarantee that our cooktop will fit your existing space or we'll reimburse the cost of your countertop modifications
ADA Compliant
Complies with the ADA requirements as specified in the Americans with Disabilities Act
Platinum Star® Limited Warranty
Our exclusive warranty offers peace of mind for registered owners with two years of coverage on replacement parts.
Melt Cap Accessory
Easily melt chocolate and other delicate ingredients with the gentle heat provided by the melt cap accessory
Specifications
Product Details
| productLine | Gas Cooktop |
| powerType | NG |
| size | 30" |
| installationType | Drop-In |
| factory | Rayong |
| color | Stainless Steel |
| Height | 2 7/16" |
| Width | 30" |
| Depth | 21" |
| Height | 2 219/500" |
| Minimum Cutout Width | 27 1/4" |
| Minimum Cutout Depth | 19" |
| Maximum Cutout Width | 29 313/1000" |
| Maximum Cutout Depth | 20" |
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| RoHS | Yes |
| Cooking Surface Type | Gas |
| Grate Material | Cast Iron |
| Grate Quantity | 3 |
| Grate Style | Continuous |
| Sealed Burners | Yes |
| Total Number of Burners | 5 |
| Right Front Element Burner | 12000 BTU |
| Right Rear Element Burner | 5000 BTU |
| Left Front Element Burner | 9500 BTU |
| Left Rear Element Burner | 9500 BTU |
| Center Element Burner | 20000 BTU |
| Standard Width | 30" |
| Cutout Height | 7 1/2" |
| Voltage Rating | 120 V |
| Gas Supply Connection Location | Right Center |
| LP Conversion Kit Included | Yes |
| Product Weight | 39.9 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Line of Business | Food Preparation |
| Product Type | Cooktop |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 2.44 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 39.9 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 7.44 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 79.9 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 79.9 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 9.25 lbs. |
| Total of Cubes | 0.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 9.25 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.
















