$1,993.00
Was$2,799.00Save $806.00 (29%)
30" Induction Cooktop - ECCI3068AS
$1,993.00
Was$2,799.00Save $806.00 (29%)
Current Rebates
Key Features
Bridge Feature
Serve Warm Mode
Automatic Pot Detection
Sleek Design
Perfect Fit Promise
ADA Compliant
Power Slide
Temperature Control Function
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Bridge Feature
Expand your culinary horizons to specialty foods like crepes and paninis with a bridge feature that allows you to connect two cooking elements to allow for simultaneous control, perfect for a griddle pan.
Serve Warm Mode
Dinner parties are more effortless with Serve Warm Mode which sets all the elements to warm, keeping your dishes at the perfect temperature for family and friends to serve themselves
Automatic Pot Detection
Get cooking with ease with automatic pot detection that lights up cooktop controls for the element a pan is placed on when the cooktop is on.
Sleek Design
This cooktop seamlessly integrates into your kitchen with a sleek design featuring hidden controls, sharp edge detailing and the Electrolux signature chamfered glass
Perfect Fit Promise
We guarantee that our cooktop will fit your existing space or we'll reimburse the cost of your countertop modifications
ADA Compliant
Complies with the ADA requirements as specified in the Americans with Disabilities Act
Power Slide
Boil, sear or sauté on the front burner and when you’re finished, simply slide the pan to the back burner and the cooktop will automatically adjust to keep food warm and ready to serve
Temperature Control Function
Create a perfect berry reduction or slow-simmered marinara without scorching with our Precise Temperature Control function. Unlike other induction cooktops, our technology uses a sensor to continuously measure pan temperature and automatically adjusts the heat to help maintain temperature consistency.
Get amazingly fast results with Induction
With induction, heat transfers directly to the cookware bypassing the cooktop surface, making induction incredibly fast.
Keeping your cooktop clean has never been easier
Unlike traditional electric and gas cooktops, Induction only heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler, allowing you to clean up spills and splatters while you cook.
More efficient way to cook
Use less energy while you cook with energy-efficient induction technology which heats the pan directly so less heat loss in the cooking process.
Platinum Star® Limited Warranty
Our exclusive warranty offers peace of mind for registered owners with two years of coverage on replacement parts.
Specifications
Product Details
| productLine | Induction Cooktop |
| powerType | Electric 240v |
| size | 30" |
| installationType | Drop-In |
| factory | Rayong |
| color | Stainless Steel |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 2 7/8" |
| Width | 30 5/8" |
| Depth | 21 3/8" |
| Minimum Cutout Width | 28 1/2" |
| Maximum Cutout Width | 29 7/8" |
| ADA Compliant | Yes |
| cUL Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Auto Pan Detect | Yes |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Right Front Element Burner Size | 8" |
| Left Front Element Burner Size | 7" |
| Left Rear Element Burner Size | 7" |
| Center Rear Element Burner Size | 8" |
| Right Front Element Burner | 3600 Watts |
| Left Front Element Burner | 2600 Watts |
| Left Rear Element Burner | 2600 Watts |
| Center Rear Element Burner | 3600 Watts |
| Standard Width | 30" |
| Minimum Circuit Required | 30 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Product Weight | 55 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
| Line of Business | Food Preparation |
| Product Type | Cooktop |
Dimensions & Weight
| Width | 30.63 in. |
| Height | 2.88 in. |
| Length | 21.38 in. |
| Weight | 55 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35.63 in. |
| Shipping Height | 7.88 in. |
| Shipping Length | 26.38 in. |
| Shipping Weight | 95 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 13.54 lbs. |
| Total of Cubes | 1.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 13.54 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.

















