$2,994.00
Was$3,299.00Save $305.00 (9%)
800 Series Induction Cooktop 36'' Without Frame - NIT8661UC
$2,994.00
Was$3,299.00Save $305.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
Favorite Button
Automatic Safety Shut-off
Residual Heat Indicator
Regulate your cooking temperature
Boil water quickly with SpeedBoost®
Triple Ring Element
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Favorite Button
One touch for your two most used cooking settings. Select on Home Connect app, and use a long or short press directly on your cooktop.
Automatic Safety Shut-off
Automatic time limitation will shut off your cooktop if the cooking zone has been in use for a long period of time without any changes, depending on your heat setting.
Residual Heat Indicator
Residual heat indication shown on the cooktop with a 'H' for hot to touch or 'h' for warm taking the guesswork out of safety.
Regulate your cooking temperature
The AutoChef® setting automatically regulates the cooking temperature and adjusts it as needed, so you get perfect results without the work of adjusting the heat level.
Boil water quickly with SpeedBoost®
Adds a boost of power to your burner so you can boil a pot of water faster or heat a pan up quickly to get ready for searing.
Triple Ring Element
Intelligently auto adjusts the element to the size of your cookware from 9" up to 13" for optimized cooking.
Specifications
General
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| Cooking Zone Flexibility | Triple Zone Element |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Watts | 9600 W |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Design
| Color | Black |
| Frame Type | No Frame |
| Type of Control | Multitouch+ |
Installation
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 5/16'' + 3 3/4'' x 37'' x 21 1/4'' |
| Width | 36" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 3 3/4'' x 34 7/8'' x 20'' |
| Fuse protection | 40 A |
| Power Cord Length | 37'' |
| Volts | 208-240 V |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 7 1/16'' x 42 1/8'' x 26 5/8'' |
Flexibility of Cooking Zones
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| Cooking Zone Flexibility | Triple Zone Element |
| Automatic Linking/ Separating of Cooking Zones | no |
| TeppanyakiPro™ | no |
Comfort and Convenience
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Glass protect | no |
| Timer | Kitchen Timer |
| Automatic Cookware Detection | no |
| Keep Warm | no |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Time Saving and Efficiency
| SpeedBoost® | All |
| PanBoost | Selectable via Favorite Button/Home Connect App |
| Automatic Setting Transfer | no |
| Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| Powermove | no |
| Cooking Sensor Ready | no |
| Frying Sensor Technology | FryingSensor Pro |
Connectivity
| Home Connect™ | yes |
| Cooktop-Based Hood Control | yes |
| Home Connect Features | Access Recipes, |
Safety
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | Child lock, Safety shut-off, , |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | - |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | - |
| Power Cord Length | 37'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 7 1/16'' x 42 1/8'' x 26 5/8'' |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Middle GA.













