$644.00
Was$749.00Save $105.00 (14%)
300 Series, OTR Solo Microwave, SS - HMV3054U
Features
Specifications
Features
Details
Details
Details
Details
Details
Specifications
Dimensions & Weight
| Weight | 55 |
General
| Cavity Capacity | 1.6 Cu Ft |
| Cooking Modes | Microwave |
| Number of Power Levels | 10 |
| Max. Microwave Power | 1000 W |
| Cooking Modes that Combine with Microwave Function | Not Applicable |
| CookSmart® Auto Programs | 3 |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Door Opening | Handle |
| Door Options | Left |
Size and Weight
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 16 1/2'' x 29 7/8'' x 15 3/8'' |
| Net Weight | 55.000 lbs |
| Turntable Diameter (in) | 13 5/8 |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 20.07 x 33.26 x 19.29 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 30'' x 30'' x 12"-12 7/8'' |
Technical Specifications
| Power Cord Length | 40" |
| Volts | 120 V |
| Watts | 1550 W |
| Fuse protection | 15 A |
Connectivity
| Home Connect™ | no |
Safety
| Safety | Not Applicable |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Middle GA.























