$844.00
Was$899.00Save $55.00 (6%)
1.3 Cu. Ft. Smart Low Profile Over-the-range Microwave Oven - MVEF1323F
$844.00
Was$899.00Save $55.00 (6%)
Current Rebates
Key Features
Convenient Auto Cook Modes
Remove Smoke and Odors with 4-speed, 400 CFM Ventilation
Slim, Low-Profile Design. Max Height.
Zero Clearance Door for Flush Installation
Sleek SmoothTouch® Glass Controls
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Frozen Food Prep is Just a Scan Away
Sync with Your LG Smart Range or Cooktop
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Convenient Auto Cook Modes
Make cooking easier and decisions faster by selecting from a menu of pre-programmed, automatic cooking settings for tasty meals.
Remove Smoke and Odors with 4-speed, 400 CFM Ventilation
4-Speed ventilation with 400 CFM power helps remove smoke, steam, and odors from your kitchen.2
Slim, Low-Profile Design. Max Height.
The slim, unobtrusive design provides a sleek look and a surprisingly roomy interior that offers the most capacity and usable height in its class.¹ So, you can fit taller bowls, mugs, and dishes up to 7.7 inches tall with ease.
Zero Clearance Door for Flush Installation
Thanks to the Zero Clearance Door, the microwave can be installed flush against a wall or cabinet without the need for extra clearance space for the door to swing open. This space-efficient design allows for a seamless, built-in look and more flexibility in your kitchen layout.
Sleek SmoothTouch® Glass Controls
The intuitive SmoothTouch® glass controls deliver sleek style and easy operation, with just a touch of your finger. Plus, the smooth surface easily wipes clean for a design that is as practical as it is stylish.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage your microwave’s settings remotely, sync the light and vent with your smart LG range or cooktop, send cooking instructions to the microwave with scan-to-cook⁴, and more. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
Frozen Food Prep is Just a Scan Away
LG ThinQ's Scan-to-cook feature takes the guesswork out of frozen food meal prep. Simply scan the barcode⁴ from on ready-made meal with the ThinQ® app to remotely set the cooking time and power level.
Sync with Your LG Smart Range or Cooktop
Connect your smart LG microwave and range or cooktop via the ThinQ® app to enjoy the convenience of automatic pairing. Your microwave's vent fans and lights will automatically turn on and off when your cooktop is turned on or off, for a seamless cooking experience.
Cleaning Made Simple with the EasyClean® Interior
Spills? Splatters? Don’t sweat it. LG’s EasyClean® interior resists stains and buildup, so cleaning your microwave doesn’t have to be a chore. Simply wipe with a damp cloth—no chemicals, no scrubbing, no problem.3
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Exterior (WxHxD) | 29 7/8'' x 11 15/16'' x 19 1/8'' |
| Interior (WxHxD) | 19 13/16'' x 8 3/8'' x 13 1/8'' |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 33 3/8 x 19 9/16 x 18 5/16 |
Appearance
| Handle Type | |
| All Available Colors | PrintProof® Stainless Steel |
| Exterior Design | WideView™ Window With Handle |
Capacity
| Total Capacity | 1.3 cu.ft. |
Controls
| Clock | Yes |
| Control Location | Right Side |
| Control Type | SmoothTouch® Glass Controls |
| Cooking Complete Reminder | Yes |
| Display | White LED |
| Kitchen Timer | Yes |
Features
| Microwave Power Levels | 10 |
| Add 30 Seconds | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Defrost | Auto |
| EasyClean® Interior | Yes |
| Turntable Diameter (in.) | 12.8" |
| Turntable On/Off | Yes |
Lighting
| Exterior Lighting | LED Lighting |
| Interior Lighting | LED Lighting |
Oven Features
| Output (Watts) Microwave | 1000 W |
Power/Ratings
| Energy Star® Certified | No |
| Amps / Watts | 15A / 1800W |
| Volts | 120 / 60 |
Summary
| Series | LG |
| Type | Over-the-Range Microwave |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| Hood / OTR / Cooktop Sync | Yes |
| Voice Control | No |
| 3rd Party Recipe App | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | No |
| ThinQ UP™ | Yes |
Venting System
| Exhaust Grease Filter | 2 |
| Filtration | Charcoal Filter |
| Power Levels | 4 |
| Vent Air Flow (CFM) | 400 |
| Vent Grille Type | Hidden |
Warranty/UPC
| Magnetron | 1 year |
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231345620 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 55.51 lbs. |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 33 3/8 x 19 9/16 x 18 5/16 |
| Shipping Weight (lbs) | 62.43 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 95.51 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 95.51 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.


























