$247.00
Was$399.00Save $152.00 (38%)
1.7 Cu. Ft. Over-the-range Microwave Oven - MVEM1721F
$247.00
Was$399.00Save $152.00 (38%)
Key Features
9 Auto Touch Settings
Stylish, Modern Design
PrintProof® Stainless Steel
EasyClean® Interior
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
9 Auto Touch Settings
Make it tasty and eliminate the guesswork with the convenience of preset cooking programs. Automatically cook your favorite foods to perfection—with no need to manually adjust the cook time or power level.
Stylish, Modern Design
Elevate your kitchen with this sleek over-the-range microwave that delivers on style and practicality. The classic handle bar design offers easy access, while the WideView™ window delivers a modern point of view.
PrintProof® Stainless Steel
Enjoy the things you love about stainless steel appliances, without the need for special cleaners or constant attention. LG’s PrintProof® finish resists fingerprints and smudges for a distinctive kitchen that handles real-life in style.
EasyClean® Interior
Spills? Splatters? Don’t sweat it. LG’s EasyClean® interior resists stains and buildup, so cleaning your microwave doesn’t have to be a chore. Simply wipe with a damp cloth—no chemicals, no scrubbing, no problem.¹
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Cavity (WxHxD) | 20 11/16" x 10 6/16" x 14 3/16" |
| Exterior (WxHxD) | 29 14/16" x 16 7/16" x 15 14/16" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 33 9/16" x 20 1/16" x 19 7/16" |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel |
| Exterior Design | WideView™ Window (Divided regular look) |
| Interior Color | Gray |
| PrintProof™ Finish | Yes |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 1.7 cu.ft. |
Cooktop
| Power Levels | 10 |
Controls
| Clock | Yes |
| Control Location | Right Side |
| Control Type | Membrane |
| Display | White LED |
| Kitchen Timer | Yes |
Features
| Add 30 Seconds | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Convection | No |
| Custom Settings | No |
| Defrost | Auto, Time |
| EasyClean® Interior | Yes |
| Turntable Diameter (in.) | 12.6" |
| Turntable On/Off | Yes |
Lighting
| Exterior Lighting | Halogen |
| Interior Lighting | LED Lighting |
Oven Features
| Air Fry | No |
| Proof | No |
| Warm Function | No |
Power/Ratings
| Amps / Watts | 14A/1600W |
| Volts | 120/60 |
Summary
| Series | LG |
| Type | Over-the-Range Microwave |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| 3rd Party Recipe App | No |
| Check & Control | No |
| NFC Tag On | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | No |
| Wi-Fi Connectivity | No |
| ThinQ UP™ | No |
Upper Oven Features
| Microwave Power output | 1000 W |
Venting System
| Exhaust Grease Filter | 2 |
| Filtration | Charcoal Filter |
| Power Levels | 2 |
| Vent Air Flow (CFM) | 300 |
| Vent Grille Type | Hidden |
Warranty/UPC
| Magnetron | 5 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231346849 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 47.6 lbs. |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 33 9/16" x 20 1/16" x 19 7/16" |
| Shipping Weight (lbs) | 60.8 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 87.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 87.6 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.
















