$533.00
Was$699.00Save $166.00 (24%)
1.4 Cu. Ft. Over-The-Range Microwave - UMV1422US
$533.00
Was$699.00Save $166.00 (24%)
Key Features
Interior LED Lighting
Full-Width Door
One-Touch Cooking Options
Automatic Sensor Cooking
Auto-Reheat Options
13- 5/8" Diameter Glass Turntable
Cooktop LED Lighting
Two Speed Ventilation
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Interior LED Lighting
LED interior microwave light stays on while your dish cooks.
Full-Width Door
Stylish and functional. Our full-width door maximizes the interior space, while edge-to-edge glass offers a sleek and stylish look.
One-Touch Cooking Options
Features easy-to-use one-touch buttons so you can cook baked potatoes, popcorn or even add 30 seconds with the touch of a button.
Automatic Sensor Cooking
Microwave automatically adjusts power levels and cooking times to cook a variety of items, effortlessly.
Auto-Reheat Options
Reheat almost anything at the touch of a button.
13- 5/8" Diameter Glass Turntable
Big bowls and large casserole dishes are no problem with an extra-large glass turntable.
Cooktop LED Lighting
Make meal preparation and cooking easier with LED lighting that offers a clear, bright view of your cooktop.
Two Speed Ventilation
Over-the-range microwave doubles as a hood offering ventilation with two fan speeds.
Certifications
UL Listed
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Microwave Capacity | 1.4 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 17 in. |
| Length | 16.19 in. |
| Weight | 56.05 lbs. |
| Microwave Interior Height | 10 11/16" |
| Microwave Interior Width | 15 3/8" |
| Microwave Interior Depth | 15 5/16" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 22 in. |
| Shipping Length | 21.19 in. |
| Shipping Weight | 96.05 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 96.05 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.27 lbs. |
| Total of Cubes | 3.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.27 lbs. |
Product Details
| Height | 17" |
| Width | 23 7/8" |
| Depth | 16 3/16" |
| Control Lock | Yes |
| Clock | Yes |
| Cooking Power | 1000 Watts |
| Defrost Time | Yes |
| Defrost Weight | Yes |
| Number of Power Levels | 9 |
| UL Listed | Yes |
| Microwave Interior Height | 10 11/16" |
| Microwave Interior Width | 15 3/8" |
| Microwave Interior Depth | 15 5/16" |
| Microwave Capacity | 1.4 Cu. Ft. |
| Voltage Rating | 120 V |
| Product Weight | 56.05 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Lighting Type | LED |
| Power Supply Connection Location | Bottom Center |
| Interior Color | White |
| Turntable Diameter | 13 63/100" |
| Melt / Soften | Yes |
| Popcorn | Yes |
| Potato | Yes |
| Sensor Cooking | Yes |
| Veggies | Yes |
| + 30 Seconds | Yes |
| Exhaust Fan Speeds | 2 |
| Removable Grease Filter | Yes |
| Charcoal Filter Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.


























