$1,944.00
Was$2,049.00Save $105.00 (5%)
27" Drop-In Electric Range - JM250DTBB
$1,944.00
Was$2,049.00Save $105.00 (5%)
Key Features
Chrome drip bowls
Electronic clock and timer
Self-clean oven
Sensi-temp technology
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Electronic clock and timer
Help cooks coordinate meal preparation and cooking
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Sensi-temp technology
Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27.125 in |
| Overall Height | 28.4375 in |
| Overall Depth | 27.1875 in |
| Net Weight | 104 lb |
| Depth Without Handle | 24.1875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15 x 18 |
| Cooktop Width | 27.125 in |
| Depth with Door Open | 44.1875 in |
| Cabinet Opening | 27 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 124 lb |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.6 |
| Bake Wattage | 2000W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 40A |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| KW Rating at 208V | 8.0 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Hertz | 60 |
FEATURES
| Element - Right Front | 6" 1250W 4-turn |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Interior | Gray |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 8" 2400W 5-turn |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Drop-In |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Coil |
| Element - Left Rear | 6" 1250W 4-turn |
| Element - Right Rear | 6" 1250W 4-turn |
| Cooktop Surface | Lift-Up Overhanging Cooktop Porcelain Enamel |
| Control Location | Front |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Control Type | Touchpads |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Glass Door |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Flush Appearance |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Black |
| Color Appearance | Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15 x 18 |
| Cabinet Opening | 27 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27.13 in. |
| Height | 28.44 in. |
| Length | 27.19 in. |
| Weight | 104 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.13 in. |
| Shipping Height | 33.44 in. |
| Shipping Length | 32.19 in. |
| Shipping Weight | 144 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 144 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 150.87 lbs. |
| Total of Cubes | 12.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 150.87 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.
















