$5,893.00
Was$7,099.00Save $1,206.00 (17%)
36" Induction Freestanding Range - ECFI3668AS
$5,893.00
Was$7,099.00Save $1,206.00 (17%)
Current Rebates
Key Features
True Convection
Sleek Design
One Hour Steam Clean
Temperature Probe
Soft Close Door
Bridge Feature
Platinum Star® Limited Warranty
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
True Convection
Master even the most challenging recipes with true convection which uses three heating elements and a fan for even cooking results
Sleek Design
Edge-to-edge front controls with sturdy knobs and the Electrolux signature pinstriped glass lend to the sleek design that make this range a focal point of your kitchen
One Hour Steam Clean
Keep your oven looking its best with the one hour Steam Clean cycle that's chemical- and odor-free
Temperature Probe
Cook proteins to juicy perfection, never over or under cooked, with an integrated temperature probe which alerts you when your food has reached the desired temperature
Soft Close Door
Gently close the oven door even when your hands are full with the soft close door
Bridge Feature
Expand your culinary horizons to specialty foods like crepes and paninis with a bridge feature that allows you to connect two cooking elements to allow for simultaneous control, perfect for a griddle pan.
Platinum Star® Limited Warranty
Our exclusive warranty offers peace of mind for registered owners with two years of coverage on replacement parts.
Specifications
Product Details
| productLine | Induction Range |
| powerType | Electric 240v |
| size | 36" |
| installationType | Free-Standing |
| factory | Sourced |
| color | Stainless Steel |
| Sabbath Mode | Yes |
| Height | 35 9/16" |
| Width | 35 15/16" |
| Depth | 24 13/16" |
| Width | 35 469/500" |
| Depth | 24 813/1000" |
| Depth With Door 90° Open | 43 469/500" |
| Bake | Yes |
| Bread Proof | Yes |
| Broil | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Probe | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| cUL Listed | Yes |
| RoHS | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Bridge Element Location | Right and Left |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Right Front Element Burner Size | 7 1/10" |
| Right Rear Element Burner Size | 7 1/10" |
| Left Front Element Burner Size | 7 1/10" |
| Left Rear Element Burner Size | 7 1/10" |
| Center Front Element Burner Size | 10 1/4" |
| Right Front Element Burner | 1,850 / 3,000 Watts (Boost) |
| Right Rear Element Burner | 1,850 / 3,000 Watts (Boost) |
| Left Front Element Burner | 1,850 / 3,000 Watts (Boost) |
| Left Rear Element Burner | 1,850 / 3,000 Watts (Boost) |
| Center Element Burner | 2,600 / 3,700 Watts (Boost) |
| Minimum Height | 35 563/1000" |
| Maximum Height | 36 563/1000" |
| Standard Width | 36" |
| Oven Interior Height | 14 1/2" |
| Oven Interior Width | 28 1/4" |
| Oven Interior Depth | 16 1/2" |
| Oven Capacity | 4.4 Cu. Ft. |
| Amps @ 240 Volts | 50 Amps |
| Connected Load @ 240V | 15.1 kW |
| Voltage Rating | 240 V |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Included Power Cord Type | 4-Prong Plug |
| Power Cord Included | Yes |
| Product Weight | 223 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Bake Element | 3300 Watts |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 3300 Watts |
| Convection Element | 3380 Watts |
| Convection Type | True Dual |
| Number of Convection Fans | 2 |
| Number of Rack Positions | 5 |
| Oven Interior Color | Gray |
| Oven Light Quantity | 2 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Rack Type 2 | Glide |
| Rack Type 2 Quantity | 1 |
| Window Type | Extra Large Window |
| Display Interface Color | White |
| Display Type | LED |
| ADA Compliant | Yes |
| Line of Business | Food Preparation |
| Product Type | Range |
Dimensions & Weight
| Width | 35.94 in. |
| Height | 36.56 in. |
| Length | 24.81 in. |
| Weight | 223 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.94 in. |
| Shipping Height | 41.56 in. |
| Shipping Length | 29.81 in. |
| Shipping Weight | 263 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 263 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.87 ft³ |
| Dimensional Weight | 234.56 lbs. |
| Total of Cubes | 18.87 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 234.56 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.





















