$967.00
Was$1,249.00Save $282.00 (23%)
24" Freestanding Electric Range - FFEH2422US
$967.00
Was$1,249.00Save $282.00 (23%)
Key Features
Compact design for smaller kitchens
Hidden Bake Element
Storage Drawer
Color-Coordinated Knobs
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Compact design for smaller kitchens
This 24" electric range is compact in design, but not in capacity - oven fits up to a 10 lb. turkey.
Hidden Bake Element
Keeping the bottom of your oven clean is easier with a hidden heating element.
Storage Drawer
Convenient storage drawer offers extra space to store your cookware.
Color-Coordinated Knobs
Stylish knobs that match the finish of the range.
Specifications
Other
| Prop 65 Label | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 1.9 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 35.88 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 123.5 lbs. |
| Minimum Height | 35 7/8" |
| Maximum Height | 36 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 41 1/2" |
| Oven Interior Height | 12 7/8" |
| Oven Interior Width | 16 3/8" |
| Oven Interior Depth | 16 3/50" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 40.88 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 163.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 163.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 143.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 143.29 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | No |
| Height | 35 7/8" |
| Width | 23 1/2" |
| Depth | 23 5/8" |
| Depth With Door 90° Open | 41 1/2" |
| ADA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Cooking Surface Type | Coil |
| Drip Bowl Type | Porcelain |
| Right Front Element Burner Size | 8" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size | 6" |
| Left Rear Element Burner Size | 8" |
| Right Front Element Burner | 2400 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1500 Watts |
| Left Front Element Burner | 1500 Watts |
| Left Rear Element Burner | 2400 Watts |
| Minimum Height | 35 7/8" |
| Maximum Height | 36 7/8" |
| Standard Width | 24" |
| Oven Interior Height | 12 7/8" |
| Oven Interior Width | 16 3/8" |
| Oven Interior Depth | 16 3/50" |
| Oven Capacity | 1.9 Cu. Ft. |
| Drawer Type | Storage |
| Amps @ 240 Volts | 31.3 Amps |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Power Supply Connection Location | Bottom Left |
| Drawer Finish | Color Coordinated |
| Knob Color | Color Coordinated |
| Knob Material | Plastic |
| Product Weight | 123.5 lbs |
| Prop 65 Label | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Bake Element | 1000 Watts |
| Bake Element Pass | 4 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Bake System | Yes |
| Broil Element | 1650 Watts |
| Broil Element Pass | 4 |
| Broil System | Yes |
| Number of Rack Positions | 3 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Window Type | Extra Large Window |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.
























