$3,997.00
Was$4,399.00Save $402.00 (9%)
800 Series Gas Freestanding Range 30'' - HGS8055UC






















Product Video

360 View
$3,997.00
Was$4,399.00Save $402.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
A QuietClose Door that never slams
Industrial-Chic Design
Dishwasher-safe Grates
Continuous Grate Design
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
A QuietClose Door that never slams
A more peaceful kitchen awaits with oven doors that never slam. Dampened hinges softly guide the QuietClose® Door shut for a more peaceful kitchen.
Industrial-Chic Design
The bold freestanding design with pedestal feet and heavy duty knobs makes the industrial-style range a focal point in any kitchen.
Dishwasher-safe Grates
A special enameling process allows the grates to be washed directly in the dishwasher instead of by hand for easier clean up.
Continuous Grate Design
Continuous Cast Iron Grates allows you to easily slide heavy pots and pans from burner to burner.
Specifications
General
| Number of Gas Burners | 5 |
| Cavity Capacity | 3.6 Cu Ft |
| Number of Cooking Modes | 3 |
| Cooking Modes | Gas grill/broiler, Gas bottom heating, Circulating air |
| Total NG BTUs | 76500 Btu |
Comfort and Convenience
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| OptiSim® Burner | no |
| Number of Gas Burners | 5 |
| Sealed Burners | yes |
| ExtraLow® Burners | no |
| Griddle | no |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Soft close door | yes |
| Surface Materials | Porcelain, Steel |
| Grate Materials | Cast Iron with Rubber Feet |
| Number of Double grates | 2 |
Size and Weight
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 34 1/16" x 32 7/8" x 28" |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 36" x 29 15/16" x 24 15/16" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 30" width slide-in |
Technical Specifications
| Plug Type | 120V-3 prong |
| Power Cord Length | 55 " |
| Volts | 120 V |
| Fuse protection | 15 A |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 24.94 in. |
| Weight | 215 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 29.94 in. |
| Shipping Weight | 255 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 255 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 193.76 lbs. |
| Total of Cubes | 15.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 193.76 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Middle GA.










