$999.00
6.3 cu. ft. Electric Single Oven Range with True Convection and EasyClean® - LRE3194ST















6.3 cu. ft. Electric Single Oven Range with True Convection and EasyClean®
Model: LRE3194ST
$999.00
Color : Black Stainless Steel, Matte Black Stainless Steel, Smooth Black, Smooth White, Stainless Steel
Key Features
6.3 cu.ft. Large Capacity
5 radiant electric elements for all your cooking needs
UltraHeat 3.2kW element for rapid boiling, and true simmering
Speed clean your oven with our 10-Minute EasyClean cycle or use self-clean for a deep clean
True convection delivers more even cooking on every rack plus browned, crispy textures
3-in-1 triple elements let you adjust the size to accommodate different sizes of cookware
_feature_
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
6.3 cu.ft. Large Capacity
5 radiant electric elements for all your cooking needs
UltraHeat 3.2kW element for rapid boiling, and true simmering
Speed clean your oven with our 10-Minute EasyClean cycle or use self-clean for a deep clean
True convection delivers more even cooking on every rack plus browned, crispy textures
3-in-1 triple elements let you adjust the size to accommodate different sizes of cookware
_feature_
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 33 11/16" x 50 7/8" x 30 9/16" |
| Drawer Dimensions (in) (W x H x D) | 22 3/16" x 4 1/2" x 16 3/8" |
| Oven Interior Dimensions (in) (W x H x D) | 24 1/2" x 20 1/4" x 19 3/8" |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | Black Stainless Steel, Matte Black Stainless Steel, Smooth Black, Smooth White, Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Grey Patterned on Black Ceramic Glass |
| Handle/Knobs | Matte Black Stainless Steel, Black Stainless Steel, Stainless Steel, Smooth Black, Smooth White |
| Knobs | Matte Black Stainless Steel / Black Stainless Steel / Stainless Steel / Smooth Black / Smooth White |
| Oven Door Feature | WideView™ Window (Smog Glass) |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 6.3 cu.ft. |
| Storage Drawer Capacity (cu. ft.) | 0.8 cu.ft. |
Cooktop
| Burner/BTU - Center (LNG/LPG) | 100 (7") |
| Element Size/Wattage - Left Front | 3200 (9") / 1400 (6") |
| Element Size/Wattage - Left Rear | 1200 (6") |
| Element Size/Wattage - Right Front | 3000 (12") / 2200 (9") / 1100 (6") |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" / 1200W |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
| Type | Radiant |
Controls
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Cooking Complete Reminder Volume | 1. High 2. Low 3. Mute |
| Cooktop Control Type | Keypad (IntuiTouch™) |
| Display | VFD |
| Kitchen Timer | Yes |
| Language | English, French, Spanish |
| Oven Control Type | Keypad (IntuiTouch™) |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Unit of Measure | Celsius, Fahrenheit |
| Timed Cook | Yes |
Drawer Features
| Type | Storage (No Handle) |
Features
| EasyClean® Interior | Yes |
Lower Oven Features
| # of lights | 7 |
Oven Features
| Bake Element | Sheath 3400W (6 pass Hidden bake) |
| Broil Element | Sheath 4200 / 6 Pass |
| Convection (Watt) | Sheath 700W |
| Convection Conversion | Yes |
| Convection Fan | Single Speed |
| Convection System/Mode/Cooking System | True Convection |
| Door Lock | Yes |
| Freestanding | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes |
| Oven Modes | Bake, Broil, Conv. Bake, Conv. Broil, Conv. Roast, Warm, Proof, EasyClean |
| Oven Type | Single Oven |
| Single Oven | Yes |
Power/Ratings
| Amp Rating at 208V | 48.6a |
| Amp Rating at 240V | 56.3a |
| KW Rating at 208V | 10.1kw |
| KW Rating at 240V | 13.5kw |
Summary
| Fuel Type | Electric |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Venting System
| Speed Levels | 2 |
| Vent Air Flow (CFM) | 5 |
Warranty/UPC
| Parts & Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.43 in. |
| Length | - |
| Weight | 167 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 33 11/16" x 50 7/8" x 30 9/16" |
| Drawer Dimensions (in) (W x H x D) | 22 3/16" x 4 1/2" x 16 3/8" |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Oven Interior Dimensions (in) (W x H x D) | 24 1/2" x 20 1/4" x 19 3/8" |
| Overall Depth (in) - including handle | 28" |
| Shipping Weight (lbs) | 191 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.43 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 207 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 207 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










