$3,644.00
Was$4,049.00Save $405.00 (10%)
Benchmark™ Dual Fuel Slide-in Range 30'' - HDIP056U
$3,644.00
Was$4,049.00Save $405.00 (10%)
Current Rebates
Key Features
Warming Drawer for convenient storage
Support heavy dishes with a Telescopic Rack
Easy installation
Self-Clean Mode for convenience
Continuous Grate Design
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Warming Drawer for convenient storage
A Warming Drawer beneath the oven provides extra storage, and keeps your food warm until it's ready to serve.
Support heavy dishes with a Telescopic Rack
The Telescopic Rack moves smoothly and supports heavy dishes and casserole pans with ease, making it effortless to pull out the racks.
Easy installation
The slide-in design can replace a freestanding range cutout and slides back against the wall for a sleek built-in look.
Self-Clean Mode for convenience
With all the cooking you'll do in a Bosch oven, clean-up should be your last worry. Our wall ovens have a 2, 3 or 4 hour self-clean cycle, for the ultimate convenience.
Continuous Grate Design
Continuous Cast Iron Grates allows you to easily slide heavy pots and pans from burner to burner.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
General
| Number of Gas Burners | 5 |
| Cooking Modes | Proof, Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, Pizza, Convection Multi-Rack, Convection Broil, Broil, Warm, Warming Drawer |
| Included Accessories | 1 x oven racks /upper, 1 x nozzle set for liquid gas, 1 x cast iron pan support, 1 x telescopic rack, 1 x temperature probe /upper |
| Total NG BTUs | 55000 Btu |
| Cavity Capacity | 4.6 Cu Ft |
Comfort and Convenience
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| OptiSim® Burner | no |
| Number of Gas Burners | 5 |
| Sealed Burners | yes |
| ExtraLow® Burners | no |
| Griddle | no |
Design
| Soft close door | no |
| Color | Stainless Steel |
| Display Concept | Digital display |
| Surface Materials | brushed stainless steel |
| Grate Materials | Cast Iron with Rubber Feet |
| Number of Double grates | 2 |
Size and Weight
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 43 3/4'' x 34'' x 31 1/2'' |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 36 1/2'' x 31 1/2'' x 28 7/8'' |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 30'' width slide-in |
Technical Specifications
| Volts | 240/208 V |
| Plug Type | No Plug |
| Watts | 4800 W |
| Fuse protection | 30 A |
Dimensions & Weight
| Width | 31.5 in. |
| Height | 36.5 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 222 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 41.5 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 262 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 262 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 238.84 lbs. |
| Total of Cubes | 19.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 238.84 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Middle GA.
























