$4,147.00
Was$4,599.00Save $452.00 (10%)
800 Series Induction Slide-in Range 30'' - HII8057U
$4,147.00
Was$4,599.00Save $452.00 (10%)
Current Rebates
Key Features
Self-Clean Mode for convenience
Faster cooking with induction
Easy installation
Warming Drawer for convenient storage
Even cooking
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Self-Clean Mode for convenience
With all the cooking you'll do in a Bosch oven, clean-up should be your last worry. Our wall ovens have a 2, 3 or 4 hour self-clean cycle, for the ultimate convenience.
Faster cooking with induction
When you place a pan on an induction cooktop and turn it on, an electric current travels through a coiled copper wire, which produces and applies heat directly to your pan. Heating the cookware directly prevents heat loss (plus, the area surrounding your pan remains cool to the touch). You'll also notice the ease of clean-up.
Easy installation
The slide-in design can replace a freestanding range cutout and slides back against the wall for a sleek built-in look.
Warming Drawer for convenient storage
A Warming Drawer beneath the oven provides extra storage, and keeps your food warm until it's ready to serve.
Even cooking
A third heating element in the back and a fan circulates heat evenly so you get evenly golden results no matter where you place your pan.
Specifications
General
| Number of Cooking Modes | 11 |
| Included Accessories | 1 x oven racks /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Cavity Capacity | 4.6 Cu Ft |
| Cooking Modes | Proof, Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, Pizza, Convection Multi-Rack, Convection Broil, Broil, Warm, Warming Drawer |
Comfort and Convenience
| Cooking Modes | Proof, Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, Pizza, Convection Multi-Rack, Convection Broil, Broil, Warm, Warming Drawer |
| Cleaning System | Self Clean |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Sabbath Mode | yes |
| Sensors | Not Applicable |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Display Concept | Digital display |
| Soft close door | no |
| Surface Materials | Ceramic |
Size and Weight
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 43 3/4'' x 34'' x 31 1/2'' |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 36 1/2'' x 31 1/2'' x 28 7/8'' |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 30'' width slide-in |
Technical Specifications
| Plug Type | No Plug |
| Watts | 13800 W |
| Fuse protection | 40 A |
| Volts | 240/208 V |
Dimensions & Weight
| Width | 31.5 in. |
| Height | 36.5 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 237 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 41.5 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 277 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 277 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 238.84 lbs. |
| Total of Cubes | 19.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 238.84 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Middle GA.























